Nowy dyrektor hotelu Seaside Park w Kołobrzegu   PERSONALIA

Otwarty w sierpniu tego roku 4-gwiazdkowy hotel Seaside Park Kołobrzeg ma nowego dyrektora. Został nim Przemysław Matyjanka, dotychczasowy dyrektor hotelu Windsor w Jachrance pod Warszawą.

Przemysław Matyjanka na stanowisku dyrektora zastąpił Krzysztofa Kraskowskiego, kierującego obiektem w fazie preopeningu i otwarcia.

Matyjanka przygodę z hotelarstwem rozpoczął za granicą w Berlinie, gdzie w latach 1998-2009 zdobywał doświadczenie w 5-gwiazdkowych sieciowych hotelach jako specjalista w dziale bankietów oraz operations supervisor (m.in. Four Seasons, Intercontinental, Regent). Po powrocie do Polski współpracował z kilkoma hotelami w Kołobrzegu i okolicach na stanowisku dyrektora gastronomii (Senator, Aquarius Spa),  a następnie zastępcy dyrektora generalnego (Havet. Od 2014 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego 4-gwiazdkowego hotelu Windsor. Przemysław Matyjanka jest absolwentem Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

Seaside Park to kompleks z 391 pokojami i apartamentami, położony w pierwszej linii brzegowej pomiędzy hotelami Arka, a Marine w Kołobrzegu. Część hotelowa, obejmująca 210 pokoi, sprzedawana jest systemie condo z gwarancją 6,5 proc. zwrotu roczne. Pozostałą część kompleksu tworzą apartamenty prywatne na własny użytek.

Inwestorem i operatorem hotelu jest spółka Seaside Park. Spółka ta wchodzi w skład grupy kapitałowej posiadającej również hotel Four Points by Sheraton Warsaw Mokotów, otwarty w kwietniu tego roku. W planach jest także budowa hotelu w Zakopanem (mieścić ma się w historycznym budynku dawnego hotelu Bristol). Zarządzanie wszystkimi projektami na zasadzie asset & project management powierzono grupie doradczej hotelAG.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *