Luksusowe hotele i spa jedną z najszybciej rosnących kategorii dóbr luksusowych   ANALIZY I RAPORTY

Luksusowe hotele są jedną z największych i najszybciej rosnących kategorii dóbr luksusowych, bo obecnie luksusuem staje się wolny czas i spędzanie go w jak najlepszych warunkach – wynika z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce”. Wartość tego rynku hotelowego i spa szacowana jest na ok. 1,4 mld zł. Za luksusowy Polacy uznają wyjazd weekendowy do SPA dla dwóch osób od 4,6 tys., zagraniczne wczasy od 10,6 tys., kolacja dla dwóch osób w restauracji – 1,9 tys. zł, a butelka luksusowego wina – 1 tys. zł.

Jak szacują eksperci KPMG, wartość rynku hoteli luksusowych może wzrosnąć w 2024 roku o 58 proc. mld do 2,2 mld zł. W 2019 roku prognozowana wartośćcałego rynku dóbr luksusowych w Polsce (samochody, odzież, biżuteria, hotele, spa) wzrosła o 5,4% w  stosunku do poprzedniego roku i wyniosła ponad 25 mld zł.

32 tys. Polaków zarabia ponad 1 mln zł rocznie

Jest to m.in. efekt rosnącej liczby bogatych Polaków. Jak wynika z badań KPMG, osób zamożnych (zarabiających ponad 7,1 tys. zł brutto – granica drugiego progu podatkowego) jest w Polsce blisko 1,6 mln, bogatych (zarobki powyżej 20 tys.) – 234 tys., a bardzo bogatych (ponad 50 tys.) – 67 tys. Osób z zarobkami ponad 1 mln zł rocznie brutto było w 2018 r. 32 tys. (i była to najszybciej powiększająca się grupa spośród osób zamożnych, ale trzeba pamiętać o niskiej bazie). Najwięcej osób bogatych (zarabiających ponad 50 tys.) żyje oczywiście w woj. mazowieckim – 65 tys. oraz śląskim, wielkopolskim i małopolskim po ok. 25 tys.

116 tys. Polaków posiada aktywa warte ponad 1 mln dolarów

Na bogactwo Polaków można spojrzeć również pod względem liczby osób należących do kategorii HNWI (ang. high net worth individuals). W 2019 roku w Polsce mieszka już prawie 116 tys. osób kwalifikujących się do kategorii HNWI, czyli osób, których majątek netto przekracza wartość 1 mln dolarów. Pod tym względem Polska wyprzedziła już Finlandię i Grecję. Niezmiennie na pierwszym miejscu pozostaje Wielka Brytania, gdzie mieszka blisko 2,5 mln HNWI oraz Niemcy i Francja z liczbą ponad 2 mln osób, których majątek netto przekracza 1 mln dolarów. W strukturze HNWI w Polsce dominują osoby z majątkiem o wartości między 1 a 5 mln dolarów, których jest ponad 104 tys. Aktywa warte powyżej 100 mln dolarów posiada 147 osób, z czego zaledwie 14 osób dysponuje majątkiem większym niż 500 mln dolarów.

Usługi hotelarskie i SPA najszybciej rozwijającym się segmentem

Stale powiększająca się grupa bogatych i bardzo bogatych Polaków napędza rynek dóbr luksusowych, którego szacunkowa wartość w 2019 roku może wynieść ponad 25 mld zł. Z optymizmem można również patrzeć na prognozy dot. rynku w ciągu najbliższych 5 lat, według których w 2024 roku polski rynek dóbr luksusowych przekroczy wartość 38 mld zł.

Podobnie jak w latach ubiegłych, największym segmentem rynku dóbr luksusowych w Polsce pozostają samochody luksusowe i premium. W 2019 roku wartość tej kategorii może osiągnąć poziom 16,3 mld zł.  – Najszybciej rozwijającym się segmentem są usługi hotelarskie i SPA, które według szacunków wzrosną w tym roku o 12% r/r. Na uwagę zasługuje też kategoria alkoholi, która może osiągnąć wartość 1,3 mld zł. Nadchodzące spowolnienie gospodarcze może mieć wpływ na niewielki spadek wzrostu popytu, jednak dzięki rosnącej zamożności i zmianie stylu życia Polaków wydaje się, że rynek dóbr luksusowych mimo wszystko będzie rosnąć. Szacujemy, że w 2024 roku rynek dóbr luksusowych może osiągnąć wartość powyżej 38 mld zł, co stanowiłoby wzrost o 51% względem 2019 roku – mówi Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce.

Luksus zaczyna się od 1 tys. złotych – za wino

Dobra luksusowe nie mają jednej, uniwersalnej definicji. Zdaniem wszystkich Polaków, którzy wzięli udział w badaniu KPMG, samochód można uznać za luksusowy jeśli kosztuje powyżej 315 tys. zł. Z  kolei 1 m kw luksusowego apartamentu wykończonego w najwyższym standardzie to wydatek blisko 30 tys. zł. Zagraniczne wczasy w „luksusie” to wydatek minimum 10,6 tys. zł, a luksusowy wyjazd weekendowy do SPA dla dwóch osób to wydatek rzędu 4 600 zł. W przypadku elementów garderoby, wg respondentów o luksusie można mówić jeżeli damska sukienka kosztuje minimum 3 100 zł, torebka 2 800  zł, a buty 2 100 zł. W przypadku mężczyzn, luksusowy garnitur powinien kosztować minimum 6 600 zł, buty 1 900 zł a zegarek przynajmniej 7 700 zł. Kolacja dla dwóch osób w restauracji – 1 900 zł, a butelka luksusowego wina – 1 000 zł.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *