Rząd przedstawi propozycje wsparcia dla branży turystycznej   KORONAWIRUS

Branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa, w hotelach odsetek anulowanych rezerwacji sięga obecnie około 60 procent, a główne postulaty branży to poprawienie płynności finansowej. We wtorek na posiedzeniu rządu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawi pakiet wsparcia dla firm dotkniętych rozprzestrzenianiem się koronawirusa - zapowiedział w poniedziałek na briefingu po spotkaniu z branżą turystyczną Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju odpowiedzialny za turystykę.

Fot. MR

- Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów minister rozwoju Jadwiga Emilewicz będzie dyskutować różne formy pomocy i wsparcia dla całego sektora gospodarki, w tym także dla branży turystycznej - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

- Branża turystyczna przeżywa dramatyczne chwile, a nie wiemy co będzie za kilka tygodni, możliwe że idzie dramat. (…) Chcemy, aby pojawiły się pewne instrumenty finansowe, np. możliwość odroczenia płatności składek na ZUS do czasu, gdy pojawią się przychody – dodał Gut-Mostowy.

Powołano także sztab kryzysowy złożony z przedstawicieli wszystkich segmentów turystyki, który spotykać ma się co dwa tygodnie, a także zebrano katalog postulatów. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez IGHP anulacje rezerwacji sięgają dziś około 60% i lawinowo rosną, występuje także praktyczny spadek do zera nowych rezerwacji.

- Kluczowe jest ułatwienie firmom utrzymania płynności finansowej. Ponieważ nie zapadły konkretne decyzję nie ma jeszcze szczegółów, jednak pośród propozycji branży znalazło się stworzenie funduszy kredytowego, by można było utworzyć linie kredytowe - podkreślił wiceminister Gut-Mostowy.

- Chcemy wspólnie z Wami-szeroko rozumianą branżą turystyczną-wypracować i przygotować instrumenty wsparcia, skutecznie je wdrożyć, żeby w miarę spokojnie przetrwać ten kryzysowy moment – mówili przedstawiciele rządu podczas spotkania z branżą.

Gut-Mostowy zaznaczył, że branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. - Główne postulaty branży to poprawienie płynności finansowej - powiedział.

Wiceminister mówił, że poniedziałkowe rozmowy z branżą turystyczną rozpoczęły serię spotkań z przedsiębiorcami z branż dotkniętych epidemią.

Obecnie w Polsce stwierdzonych jest 17 zachorowań na koronawirusa, a jak zaznaczył dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski w najbliższych dniach należy spodziewać się znaczącego wzrostu przypadków zachorowań.  


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *