Ponad 150 hoteli podpisało się pod dramatycznym apelem do państwa o pomoc   KORONAWIRUS

„Prosimy o ratunek dla branży hotelarskiej”, „Mamy zaciągnięte kredyty, straciliśmy płynność finansową, bez wsparcia rządu nie damy sobie rady” – piszą w komentarzach do apelu przesłanego do premiera i ministrów hotelarze wzywający rząd do udzielenia pomocy w uchronieniu funkcjonowania ich obiektów i tysięcy miejsc pracy.

Hotelarze z Kołobrzegu, a wraz z nimi ponad 150 innych hoteli z całej Polski, podpisało się w weekend pod apelem i przesłało do premiera, ministra finansów i ministra rozwoju dramatyczny apel z prośbą o realną pomoc w związku z pandemią koronawirusa.

„Bez szerszego wsparcia rządu, konsekwencje będą dotkliwe, a wiele hoteli może nie przetrwać” – czytamy w przesłanej do naszej redakcji kopii oświadczenia.

Inicjatorzy apelu mają obawy, czy pomimo zapowiedzi wsparcia przez rząd, będzie ono miało charakter praktyczny, dlatego cała branża będzie się przyglądała propozycjom pakietu osłonowego, które mają być znane w tym tygodniu. Akcję kołobrzeskich hotelarzy poparła nawet państwowa i giełdowa spółka hotelarska Interferie.         

„Polscy hotelarze rozumieją i popierają stanowcze działanie państwa, ale równocześnie w związku z wprowadzeniem ustawowych ograniczeń i zamknięciem przejść granicznych alarmują o trudnej, a wkrótce dramatycznej sytuacji finansowej hoteli.” – piszą hotelarze.

Apelują oni o czasowe przejęcie kosztów pracy przez państwo, a ponadto wprowadzenie do opracowywanego przez rząd „Pakietu osłonowego dla przedsiębiorców”, w tym hotelarzy, postanowień realnie wspierających i ratujących rodzime przedsiębiorstwa przed zapaścią:

  • Proponowane rozwiązania w postaci odroczenia terminu płatności składek na ZUS i podatków oraz ewentualne ulgi i umorzenia w tym zakresie muszą zostać wprowadzone niezwłocznie i w takim samym terminie rozpatrywane na podstawie prostych wniosków. Aktualnie postepowania są skomplikowane, trwają wiele miesięcy i rzadko kończą się sukcesem oraz zasadniczo mają pozorny charakter. Osobną kwestią jest wymóg niezalegania w tych płatnościach. Zatem do czasu kiedy te rozwiązania będą wprowadzone, przedsiębiorcy nie będą mogli z nich korzystać, bo najprawdopodobniej będą już zalegali z tymi zobowiązaniami. Nawet najmniejsze zaległości wyeliminują podmioty z pomocy państwa, a w konsekwencji nie będą mogli też zatrudniać cudzoziemców. Na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów w przypadku tej choroby wynagrodzenie do 33 dni również wypłaca pracodawca, w obecnych nadzwyczajnych okolicznościach obciążenie to powinno przejąć państwo.
  • Proponowane zawieszenie płatności spłacania kredytów nie powinno objąć tylko operatorów hoteli, ale też inwestorów na tym rynku, bo problemy tych ostatnich też spowodują zamykanie hoteli. Generalne wsparcie państwa w obliczu tych nadzwyczajnych okoliczności nie powinno dotyczyć tylko MŚP, gdyż duże hotele są często jednocześnie dużymi przedsiębiorstwami.
  • Niezwłocznie powinny nastąpić zwroty podatków, do których przedsiębiorcy mają prawo na podstawie złożonych już deklaracji. Ponadto, powinny zostać czasowo zawieszone płatności i wstrzymana egzekucja skarbowa bieżących podatków, składek i innych danin publicznych w branży hotelarskiej.
  • Liczymy też na preferencyjne i szybkie kredyty oraz pożyczki od banków i instytucji związanych z państwem, które zwiększą zagrożoną płynność.

Autorzy listu podkreślają, że „Turystyka to ważna gałąź gospodarki dająca zatrudnienie ponad 1 mln osób w Polsce i stanowiąca 7 proc. polskiego PKB, a w zachodniopomorskim aż 10 proc. gospodarki i zatrudnienia w województwie, które jest jednocześnie pierwsze ze wszystkich w kraju pod względem liczby udzielanych noclegów.

W obliczu ogromnego kryzysu i krytycznej sytuacji branży, apelujemy o podjęcie natychmiastowych działań i wprowadzenie realnych rozwiązań, które powyżej przedstawiliśmy jako praktycy rynku. Jesteśmy zdeterminowani aby chronić własne przedsiębiorstwa, ale także polskie hotelarstwo i turystykę.”

Pod apelem podpisali się m.in.

City Hotel, Bydgoszcz
Folwark Walencja, Kazimierz Dolny
Four Points by Sheraton, Warszawa
Grand Baltic, Kołobrzeg
Hampton by Hilton, Lublin
Harmony Polish Hotels
Hilton Garden Inn, Rzeszów
HNS 16, Kołobrzeg
Holiday Inn, Bdgoszcz
Hotel Aquarius, Kołobrzeg
Hotel Atol, Świnouście
Hotel Campanile, Bygoszcz
Hotel Europa, Lublin
Hotel Hamilton, Świnoujście
Hotel Havet, Dźwirzyno
Hotel Ilan, Lublin
Hotel Korona, Lublin
Hotel Łysogóry,Kielce
Hotel Mar, Kielce
Hotel Podlasie, Białystok
Hotel Rezydent, Kraków
Hotel Silver, Białystok
Hotel Słoneczny Młyn, Bydgoszcz
Hotel Szyszko, Suwałki
Hotel Trzy Wyspy, Świnoujście
Hotel Warszawa, Augustów
ibis Styles Stare Miasto, Lublin
ibis Styles, Białystok
Interferie
Ośrodek Dozamel, Kołobrzeg
Północna Izba Gospodarcza
Prima Hotels, Kołobrzeg
Różewscy SPA, Kolobrzeg
Seaside Park Hotel, Kołobrzeg
Shuum Hotel, Kołobrzeg
Siesta, Grzybowo
Uzdrowisko Kołobrzeg
Villa Tradycja, Białystok
Wawel Queen Force Group, Kraków
West Baltic Hotel, Świnoujście
Zdrojowa Hotels


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *