Tarcza antykryzysowa bez niespodzianek   KORONAWIRUS

Posłowie przyjęli w sobotę nad ranem ustawy wchodzące w skład tzw. tarczy antykryzysowej, która wspomóc ma firmy w walce z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa. Rozwiązania dla branży hotelarskiej przewidują wydłużenie do 180 dni zwrotu środków, lub rozliczenie za pomocą voucherów, za umowy które zostały rozwiązane w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii koronawirusa. Hotelarze zostaną także czasowo zwolnieni z pobierania przez organizacje zarządzające prawami autorskimi wynagrodzeń za wykorzystywanie muzyki i i filmów w radiach i telewizorach w obiektach noclegowych, a także opłat abonamentowych. Ustawy trafią teraz do Senatu.

Pozostałe rozwiązania dotyczące rynku hotelowego są uniwersalne dla wszystkich branż i zostały przez nas opisane m.in. TUTAJ.

W ramach pomocy ustawodawca zwalnia m.in. mikrofilmy (zatrudniające do 9 osob) i samo zatrudnionych(o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia) z płacenia ZUS przez trzy miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego w kwocie do około 2 tys. zł. Co istotne,  świadczenia postojowe nie przysługują osobom, które zawarły umowy zlecenia po 1 lutego 2020 r. lub mają odnawiane umowy zlecenia co miesiąc.

 Ustawa przewiduje także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników firm dotknięych utratą przychodów do 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy.

 Za ustawą głosowało 343 posłów, przeciw było 73, wstrzymało się 19. Spośród zgłoszonych do projektu poprawek Sejm przyjął te zgłoszone przez PiS oraz jedną z propozycji Lewicy.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *