Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tarczy antykryzysowej   KORONAWIRUS

Sejm odrzucił dziś większością głosów Zjednoczonej Prawicy większość poprawek Senatu do ustaw tzw. tarczy antykryzysowej, w tym zakładające większą pomoc dla firm.

Senat w ramach wsparcia gospodarczego proponował m.in. zwiększenie dofinansowania dla pracowników firm w kryzysie do 75 proc. średniej krajowej, zamiast oferowanego w projekcie przez Rząd wsparcia do 40 proc. średniej pensji; zwolnienie z opłacania składek ZUS na trzy miesiące dla małych i średnich przedsiębiorstw, zamiast proponowanego zwolnienia z opłacania składek ZUS tylko dla samozatrudnionych i mikrofirm zatrudniających do dziewięciu osób; pożyczki dla firm w wysokości 40 tys. zł, zamiast proponowanych 5 tys. zł i tylko dla mikrofirm; zasiłki dla rodziców lub opiekunów prawnych dzieci do 12. roku życia, zamiast prawa do zasiłku tylko na dzieci do lat 8; w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego niepobieranie zaliczek na podatki czy opłaty od firm. Od podatków, które nie są pobrane, Senat proponował, aby nie naliczać też odsetek za zwłokę. Wszystkie daniny trzeba byłoby jednak spłacić, ale najwcześniej 90 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, lub stanu nadzwyczajnego; a także pakiet pomocowy dla służby zdrowia. Propozycje te zostały odrzucone.

Premier Mateusz Morawiecki jeszcze w poniedziałek stwierdził jednak, że „Mierzymy się z bezprecedensowymi zagrożeniami. Kryzys dotknął samej tkanki gospodarczej, która dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i obywateli, pracowników, samorządów i budżetów państw. Mamy do czynienia z wielopoziomowym szokiem gospodarczym”. I zapewniał, że państwo ma jedynie 50 mld zł poduszki finansowej.

Wśród senackich poprawek, które odrzuciła PiS-owska większość, była też poprawka usuwająca zmiany w kodeksie wyborczym: zapis o głosowaniu korespondencyjnym dla ludzi z kwarantanny i po sześćdziesiątce wrócił.

Odrzucono również większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, w tym poprawkę wprowadzającą cotygodniowe obowiązkowe badania na obecność koronawirusa dla personelu medycznego i pracowników placówek handlowych.

Przyjęto z kolei poprawkę Senatu do ustawy rozszerzającej kompetencję PFR w związku z koronawirusem. Nowela czeka na podpis prezydenta.

Sejm przyjął natomiast większością 446 głosów ustawę o tarczy antykryzysowej. - Przedsiębiorcy, pracownicy nie zostaną sami w obliczu kryzysu - skomentowała na Twitterze minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Senacka tama antykryzysowa odrzucona przez większość PiS w Sejmie. Teraz zwalniani pracownicy i bankrutujące firmy będą wiedzieć komu zawdzięczają zablokowanie pomocy ze strony państwa - skomentował poseł Jan Grabiec, rzecznik PO.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *