Tarcza antykryzysowa Plus także dla firm do 49 osób   KORONAWIRUS

Rząd pracuje nad kolejnymi regulacjami, które mają pomóc przedsiębiorstwom dotkniętym gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa. Wśród rozważanych rozwiązań znajduje się m.in. zwolnienie ze składek ZUS także dla małych firm, tj. zatrudniających do 49 osób.

Brak zwolnienia z ZUS, a jedynie odroczenie płatności dla wszystkich poza samozatrudnionymi i mikrofirmami (zatrudniającymi do 9 osób) krytykowany był powszechnie między innymi wśród przedsiębiorców z branży hotelarskiej, którzy utracili wszelką możliwość dochodu, a ich obiekty zatrudniały w zdecydowanej większości więcej niż 9 osób. Teraz ma się to zmienić i zwolnieniem miałyby zostać objęte także firmy zatrudniające do 49 osób.

Prace wielu resortów tym razem będzie koordynował Łukasz Schreiber, a gospodarzem ustawy będzie Kancelaria Rady Prezesa Ministrów, a nie resort rozwoju.

Nowa ustawa będzie uzupełnieniem uchwalonych już przepisów i jej działanie będzie prawdopodobnie ograniczone do 30 czerwca 2020 r. Potem powstanie kolejne prawo antykryzysowe.

Wśród proponowanych rozwiązań znaleźć się mają dwie nowości istotne także dla branży hotelarskiej. Do zatrudnionych w mikrofirmach pracowników nie będą zaliczani młodociani, którzy odbywają szkolenia. Teraz są wliczani, co powoduje, że tysiące mikrofirm nie spełniają warunków do pomocy, bo ich stan zatrudnienia przewyższa wymagane maksymalnie dziewięć osób. Druga zmiana zakłada, że ze składek również na trzy miesiące będą  zwolnione firmy małe zatrudniające do 49 osób. Aby firma mogła skorzystać ze zwolnienia, jej obroty muszą się zmniejszyć o 50 proc. w stosunku do tego samego miesiąca rok wcześniej.

W przypadku firm zatrudniających powyżej 49 osób nic się jednak na razie nie zmieni. Będą mogły one tylko odroczyć płacenie składek na ZUS na trzy miesiące (za luty, marzec i kwiecień 2020 r.)

Jak wynika z kolei z informacji "Gazety Prawnej" jedna z branych pod uwagę propozycji przewiduje, że pracodawca mógłby rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który ukończył wiek emerytalny. Dziś nie może tego zrobić, jeśli miałby to być jedyny powód zwolnienia. W grę wchodzą także inne propozycje dotyczące uelastyczniania prawa pracy. – Możliwe, że pojawią się kolejne rozwiązania wspomagające płynność, kredyty gwarantowane dla większych firm.

Ważne dla branży hotelowej mogą być także szczegóły prac nad bonami "1000 plus dla turystyki", nad czym pracuje obecnie resort rozwoju. Jak powiedziała minister Jadwiga Emilewicz bony te wesprzeć mają Polaków, by korzystali z polskiej turystyki. Gdyby przyjąć, że bony o wartości 1000 zł otrzyma każda polska rodzina, bądź osoba samotnie wychowująca małoletnie dzieci, otrzymałoby je 2,8 mln rodzin. W polskich hotelach potencjalnie mogłoby więc zostać 2,8 mld zł.

Szczegóły rozwiązań mają być znane za kilka tygodni.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *