Środki czystości do walki z zarazkami. Czym dezynfekować ręce, a czym czyścić powierzchnie?

Od kilku tygodni żyjemy w nowej przestrzeni, ukształtowanej przez pandemię koronawirusa. Uczymy się nowych zachowań, wpajamy dobre nawyki. Jednym z nich jest dezynfekcja – zarówno rąk, jak i przedmiotów, jakich dotykamy. Preparaty służące do tego obecne są na każdym kroku – w domach i przestrzeniach publicznych. Do czego służą? Co to jest PH? Czy można dezynfekować powierzchnie tym samym preparatem, co dłonie? o tym mówi Marek Krzemieniewski, prezes Fair Play Plus

Prawidłowe czyszczenie i dezynfekcja przestrzeni, z jakimi się stykamy, jest konieczna dla zachowania zdrowia oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Tego zdążyliśmy nauczyć się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Podobnie kluczowa jest kwestia używania środków ochrony i odkażania dłoni. W sklepach, aptekach i urzędach stykamy się z preparatami do dezynfekcji rąk. Zasada jest prosta: jeśli chcesz wejść – odkaź dłonie. Warto mieć świadomość, jakie środki przeznaczone są do rąk, a jakie do powierzchni. Miejmy oczy otwarte i sprawdzajmy, czy preparaty, jakie są nam proponowane w miejscach publicznych  i jakie sami stosujemy – to te właściwe. 

Po pierwsze, ręce

Preparaty, które najczęściej spotkać można w przestrzeni publicznej, to płyny na bazie alkoholu. – Tymi środkami możemy bardzo skutecznie dezynfekować zarówno ręce, jak przedmioty, takie jak klamki, poręcze, a nawet bardziej obszerne obiekty, jak elementy podłogi lub mebli. Musimy oczywiście pamiętać, że muszą być to płaszczyzny odporne na działanie alkoholu – mówi Marek Krzemieniewski, prezes Fair Play Plus.– Są wskazane także do dezynfekcji dłoni. Jeśli chodzi o ręce, należy dezynfekować je po każdej styczności z publicznie dostępnymi płaszczyznami. Oczywiście, warto pamiętać o właściwej pielęgnacji. Alkohol ma bowiem działanie silnie wysuszające. W obecnej sytuacji, gdy nieustannie mamy styczność z preparatami do dezynfekcji rąk, musimy zwracać baczną uwagę na kwestę nawilżenia .  

Częstotliwość dezynfekcji dłoni i powierzchni ma kluczowe znaczenie dla zahamowania procesu rozprzestrzeniania się groźnego wirusa, bakterii lub grzybów. Wobec tego, zarządcy nieruchomości, właściciele sklepów i osoby odpowiedzialne za przestrzenie publiczne starają się zapewnić szeroki dostęp do środków odkażających. To pozytywne zjawisko. Nie zawsze jednak jest jasne, do jakiego zastosowania przeznaczony jest dany preparat. – To istotne, by sprawdzać, jaki skład i rodzaj pozwolenia ma dany produkt, zanim go użyjemy. Niektóre środki chemiczne doskonale sprawdzają się w przypadku dezynfekcji powierzchni, jednak nie nadają się do odkażania rąk. Jednym z takich produktów jest Chlorat Play – mówi Marek Krzemieniewski.

Czym odkażać powierzchnię?

Odpowiedzi jest wiele. Mogą do tego służyć preparaty na bazie alkoholu, środki o odczynie zasadowym lub np. całe procesy – jak ozonowanie lub zamgławianie. Wspomniane procesy dotyczą jednak raczej działań na skalę przemysłową lub biznesową. To, co bezpośrednio dotyczy prywatnych osób, to wybór odpowiedniej chemii – dostosowanej do potrzeb danej płaszczyzny.

Standardowo, środki, jakie używane są do skutecznego czyszczenia i odkażania powierzchni, takich jak podłogi, ściany lub np. łazienki, to preparaty o odczynie zasadowym (jak np. Chlorat Play). Na ich opakowaniach znajdziemy najczęściej oznaczenia PH 11 lub 12 (czasem 13 lub 14, jeśli produkt jest bardzo stężony). Te produkty będą miały działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Należy używać ich w rękawiczkach, chroniąc w ten sposób skórę, ponieważ nie nadają się one do odkażania ciała.

– Ważne, by dokładnie czytać etykiety i sprawdzać, pytać. W ten sposób połączymy skuteczność z bezpieczeństwem użytkowania. Wszyscy mamy nadzieję, że epidemia wygaśnie jak najszybciej. Istotne jest jednak to, by pozytywne nawyki dotyczące utrzymania czystości i dezynfekcji pozostały – mówi Marek Krzemieniewski.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *