Obłożenie w hotelach Orbisu spadło w marcu o 50 p.p.

Obłożenie hoteli należących do Orbisu spadło w marcu o 50 p.p. w porównaniu z marcem 2019 r., podczas gdy w pierwszych dwóch miesiącach było wyższe o 2,3 pkt. Łączne przychody w pierwszym kwartale, według wstępnych szacunków, wyniosły 208 mln zł i były niższe o 22 proc. porównaniu z tym samym okresem 2019 r. – ogłosił Orbis w raporcie bieżącym „Wpływ epidemii koronawirusa SARS- -CoV-2 na sytuację Orbis SA”. Spółka złożyła też wniosek o wycofanie firmy z giełdy po przejęciu 98,5 proc. akcji Orbisu przez AccorInvest.

Na początku kwietnia Orbis poinformował: „Trwający kryzys i wyjątkowe środki podejmowane przez rząd polski i rządy innych krajów w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii mają znaczący wpływ na branżę hotelarską oraz sytuację operacyjną i finansową hoteli prowadzonych przez Emitenta. W celu optymalizacji i dostosowania zakresu i kosztów działalności do powyższej sytuacji, Emitent i spółki zależne Emitenta tymczasowo zawiesiły lub wkrótce zawieszą działalność prawie wszystkich hoteli, z pewnymi nielicznymi wyjątkami”. – Posiadamy już szczegółowy plan otwarcia hoteli oparty na prognozach różnych scenariuszy. Do pierwszej fazy ponownego otwarcia wybraliśmy hotele we wszystkich lokalizacjach w naszym regionie. Nasze podejście jest wynikiem analizy np. w zakresie dążenia do łączenia wybranych grup pracowników wykonujących w danym mieście takie same zadania – mówi Gilles Clavie, prezes i dyrektor generalny Orbisu, w wywiadzie dla „Hotelarza” (czytaj na str. 50-51).

Działania Grupy Accor w czasie pandemii COVID-19

W kwietniu ponad połowa hoteli należących do sieci Accor na całym świecie była zamknięta. Accor wdrażał kolejne globalne działania w celu ograniczenia negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na funkcjonowanie grupy w nadchodzących miesiącach. – W świetle obecnych wydarzeń oraz znaczącej skali globalnego kryzysu postanowiliśmy w duchu naszych wartości i zobowiązań zadziałać w sposób natychmiastowy. Tym samym pragniemy wyrazić naszą solidarność, a także głęboką wdzięczność wobec wszystkich osób wykazujących się odwagą i bezinteresownością podczas obecnego kryzysu – zapewnia Sébastien Bazin, prezes i dyrektor generalny Accor. Rada Dyrektorów Grupy Accor postanowiła wycofać propozycję wypłaty dywidend w wysokości 280 mln euro. Po konsultacjach z głównymi akcjonariuszami – JinJiang International, Qatar Investment Authority, Kingdom Holding Company i Harris Associates – grupa zdecydowała przeznaczyć 25 proc. tej kwoty (70 mln euro) na stworzenie „All Heartist Fund”, czyli funduszu specjalnego przeznaczenia powołanego w związku z globalną pandemią COVID-19. Z jego środków Grupa Accor, zatrudniająca 300 tys. osób, zobowiązała się pokryć koszty leczenia choroby COVID-19 pracownikom nieposiadającym ubezpieczenia zdrowotnego. Pomoc otrzymają także będący w trudnej sytuacji finansowej: pracownicy przebywający na tymczasowym zwolnieniu i właściciele hoteli – z zastrzeżeniem, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *