Działania hoteli w związku z pandemią koronawirusa – wyniki ankiety IGHP

Ponad 80 proc. hoteli planuje uzyskać dofinansowania dla pracowników – wynika z ankiety, którą IGHP przeprowadziła na początku kwietnia wśród hotelarzy. Większość hoteli biorących udział w badaniu skorzysta z możliwości odroczenia lub umorzenia danin państwowych, co pokazuje ogromną potrzebę utrzymania bieżącej płynności przedsiębiorstw hotelowych.

Wbadaniu uczestniczyło 279 firm hotelarskich. Kilka z nich to firmy wielohotelowe, jednak zdecydowana większość to mikro-, mali i średni przedsiębiorcy: łącznie prawie 88 proc. pytanych. 78,5 proc. hoteli jest zamkniętych, a 2,8 proc. zostało zamienionych na izolatoria lub hotele dla medyków, które jednak najczęściej wykazują bardzo niskie obłożenie, musząc jednocześnie utrzymywać w gotowości cały obiekt. Na pytania dotyczące pracowników zatrudnionych na umowę o pracę 38 proc. respondentów odpowiedziało, że zwalniało ich w marcu, a 43 proc. – że planuje przeprowadzić zwolnienia w kwietniu. 51 proc. wysyłało pracowników w marcu na postojowe, a aż 86 proc. na zaległe i bieżące urlopy.

W kwietniu i maju część właśnie tych wracających z urlopów pracowników jest objęta planem zwolnień, zgodnie z informacją opisaną w pierwszym zdaniu. 81 proc. pytanych planuje uzyskać dofinansowanie dla pracowników. Celem nadrzędnym przedsiębiorców jest maksymalne w miarę możliwości utrzymanie trzonu kadry pracowników niezbędnych do ponownego uruchomienia hoteli. Analogiczne statystyki dla zatrudnionych na umowie-zleceniu są bardziej spłaszczone. Zleceniobiorcy są pracownikami koniecznymi do uzupełnienia podstawowej kadry pracowników, a więc nie są niezbędni w obecnej sytuacji oczekiwania na ponowne uruchomienie hoteli. Stąd odnotowany wyższy wskaźnik zwolnień w marcu i jednocześnie znacznie mn [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *