Jak uratować polski sektor hotelarski? Przez 1 mld euro rządowych euroobligacji 10-letnich

Bezprecedensowa sytuacja, w której znajduje się branża hotelarska, wymaga rozwiązań kalibru bazooki w celu obrony przed tragicznymi skutkami kryzysu. Rząd poprzez NBP powinien wyemitować 1 mld euro „wysokojakościowych euroobligacji” 10-letnich o stałym oprocentowaniu (Corona Hospitality Net Bonds), które mogą być finansowane z dwóch źródeł: dodanie 1 proc. podatku VAT od przychodów ze sprzedaży pokoi hotelowych na przeciąg 10 lat oraz umowne zobowiązanie hoteli korzystających z pakietu pomocowego do zakupu powyższych obligacji za 1 proc. swoich przychodów miesięcznie przez 10 lat.W obliczu globalnej pandemii COVID-19 i związanego z nią kryzysu, który boleśnie dotyka naszą branżę hotelarską, konieczne jest zawarcie pomiędzy rządem a bankami porozumienia w sprawie (bezwarunkowego) odroczenia spłat wszystkich zaciągniętych przez hotelarzy kredytów do końca 2020 r. Dostrzegamy już działania w tym zakresie wśród niektórych banków. Doceniamy również ogromny wkład IGHP, której przedstawiciele oraz członkowie na bieżąco współpracują i pozostają w kontakcie z Ministerstwem Rozwoju w celu opracowania nadzwyczajnych rozwiązań, które mają na celu niesienie natychmiastowej pomocy oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom, a także zminimalizowanie potencjalnie katastrofalnych i bezprecedensowych skutków dla polskiego sektora hotelarskiego.

Bezprecedensowa sytuacja wymaga bazooki

W moim odczuciu jednak bezprecedensowa sytuacja, w której się znajdujemy, wymaga rozwiązań kalibru bazooki w celu obrony przed jej tragicznymi skutkami. Poniżej przedstawiam propozycję takiego rozwiązania. Pod koniec marca prezydent USA podpisał pakiet stymulacyjny dla amerykańskiej gospodarki o wartości 2 bln dolarów, z czego branża turystyczna będzie mogła korzystać z puli o wartości 150 mld dol. Zobaczmy, jak to przekłada się na liczby w naszym sektorze. W USA funkcjonuje ok. 37 tys. hoteli, oferujących łącznie około 11 mln pokoi, a dodatkowe 1,1 tys. hoteli planowo ma się otworzyć do końca tego roku. Zatem na jeden dostępny pokój przypada 13 tys. dol. z pakietu stymulacyjnego. Dlaczego jest to ważne? Biorąc pod uwagę, że np. sieć Marriott International zrzesza w całych Stanach 4,5 tys. hoteli, z czego jest właścicielem lub najemcą zaledwie 28 obiektów, pozostałe hotele pod szyldem przeróżnych marek działają na zasadzie franczyzy, co oznacza, że dłużnikami są w większości właściciele, inwestorzy oraz REIT-y. Stosunek kapitału własnego do finansowania zewnętrznego w sektorze hotelowym to ok. 35/65, w związku z czym szacuję, że poziom zadłużenia naszej branży w USA wynosi około 1,5 bln dol. Gdyby przełożyć scenariusz zastosowany tam [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Alex Kloszewski, MRICS, Hotel Professionals

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.