Co z pomocą dla dużych firm? „Decyzja na dniach”   KORONAWIRUS

Choć przez pierwsze niemal trzy tygodnie z programu Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju skorzystało już ponad 130 tysięcy mikro, małych i średnich firm (zatrudniających do 250 osób z obrotem do 50 mln euro), w tym bardzo wiele hoteli, to duże przedsiębiorstwa wciąż muszą czekać na na unijną zgodę w sprawie pomocy. - Mam nadzieję, że na dniach będziemy mieć zamknięty temat z Komisją Europejską - mówi Interii Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników to program pomocowy działający w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. Na razie, po niema trzech tygodniach PFR przekazał 28,5 mld zł, 137 tys. firm zatrudniających 1,4 mln osób. Maksymalna wysokość wypłaconej subwencji zależy od wielkości przedsiębiorstwa, spadku przychodów czy liczby zatrudnionych i może wynieść do 324 tys. zł w przypadku mikrofirm oraz 3,5 mln zł w przypadku małych i średnich firm. Aktualnie średnia kwota pomocy wypłacona mikrofirmom to około 70 tys. złotych, a w przypadku sektora MŚP około 700 tys. złotych. Subwencja będzie umarzalna do 75% pod warunkiem spełnienia określonych warunków, także dotyczących utrzymania zatrudnienia.

Wciąż jednak pieniędzy nie mogą się doczekać największe firmy – zatrudniające co najmniej 250 osób. Dla nich zarezerwowano 25 mld zł. Wniosek o notyfikację pomocy publicznej został złożony w Brukseli 15 kwietnia, ale wciąż nie ma zielonego światła. Dodatkowo unijni urzędnicy poprosili Polskę o złożenie jeszcze jednej notyfikacji, która trafiła do nich dwa tygodnie temu.

Jak dowiedziała się Interia w środę premier Emilewicz będzie rozmawiać z Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącą KE ds. konkurencji. - Mam nadzieję, że niedługo będziemy mieć zamknięty temat z Komisją Europejską - mówi Emilewicz.

Tarcza finansowa dla dużych firm to trzy instrumenty pomocowe: pożyczka płynnościowa, pożyczka z opcją umorzenia jej części i instrumenty kapitałowe. - Zależy nam, żeby program uruchomić jak najszybciej i liczmy na tę zgodę w najbliższych dniach - mówi Interii Paweł Borys, prezes PFR.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *