Ruszyła Cukrownia Żnin – flagowy obiekt Grupy Arche   OTWARCIA

Grupa Arche uruchomiła swój flagowy kompleks –  centrum konferencyjno-wypoczynkowe Cukrownia Żnin. W pierwszym etapie do użytku oddano 184 pokoje, część konferencyjną z największą salą o powierzchni blisko 1,4 tys. m kw., klub Wirownia z kręgielnią, restauarcję Melasa, beach bar z plażą nad jeziorem i własny browar Stacja Filtracja. Jesienią planowane jest otwarcie kolejnych 126 pokoi w drugim budynku oraz strefa SPA & wellness z aquaparkiem.

Otwarcie kompleksu planowane było na kwiecień, ale musiało zostać przesunięte z powodu pandemii. Kompleks powstaje na terenie XIX-wiecznej Cukrowni Żnin, która działała do lat 90. XX wieku. Na obszarze ok. 35 hektarów w istniejącą substancję z budynkami o powierzchni 40 tys. m kw., wkomponowywane są również nowe budynki. Wszystkie części kompleksu są ze sobą połączone łącznikami. Hotel oraz restauracja Melasa powstały w głównym budynku produkcyjnym.

W głównym budynku magazynowym zlokalizowano centrum konferencyjne z największą salą o powierzchni 1360 m kw. i wysokości 6 m, którą można podzielić na trzy mniejsze. Łącznie w ofercie jest 11 sal o powierzchni ponad 2 tys. m kw. W części pomieszczeń kompleksu zachowano naturalną cegłę i dekoracyjne elementy historycznych murów, a klimat tworzyć mają elementy dawnych maszyn, torby z cukrem i przestronne okna.

W night clubie Wirownia oprócz baru przygotowano kręgielnię z czterema torami. Dawną parowozownię zmieniono w Browar Stacja Filtracja z minibrowarem, gdzie ważone będą trzy gatunki piwa, a w byłej elektrowni zasilającej fabrykę powstaje restauracja Turbinownia z kuchnią staropolską w nowoczesnym wydaniu. W dawnym silosie przygotowywano salę kinową Burakino na 100 osób. Kompleks znajduje się nad Jeziorem Żnińskim Dużym, gdzie przygotowano plażę z beach barem, przystanią oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego i szkółką kitesurfingu.

Jesienią w drugim budynku magazynowym planowane jest uruchomione następnych 124 pokoi oraz centrum SPA & wellness z aquaparkiem.  Jeden z mniejszych obiektów magazynowych zostanie nieodbudowany, aby być świadectwem miejsca. W kolejnym etapie, który zakończony ma być w połowie 2023 r na terenie kompleksu powstać mają m.in. centrum rehabilitacji, klinika medyczna, Muzeum Cukrownictwa, Muzeum Optymizmu, park handlowy, osiedla mieszkaniowe, domy wakacyjne, audytorium i boiska.

Cukrownia Żnin to 13. i największy obiekt hotelowy w portfolio Grupy Arche, w skład której wchodzą m.in. Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, Tobaco w Łodzi czy cztery hotele w Warszawie. W przygotowaniu są kompleksy hotelowe w Gdańsku, Wrocławiu i Białymstoku oraz hotele w Pile, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *