Arche emituje obligacje z 6 procentową stopą zwrotu   ANALIZY I RAPORTY

Grupa Arche planuje pozyskać do 11 mln zł z publicznej oferty obligacji, której celem jest refinansowanie wygasającego w sierpniu długu. Oprocentowanie jest stałe przez cały okres emisji i wynosi 6% w skali roku, a wypłata odsetek następować ma co 3 miesiące.

Władysław Grochowski, prezes Arche, podczas majowej cyfrowej konferencji "Hotelarza"

Celem emisji jest refinansowanie zapadającej w sierpniu 2020 roku obligacji serii C, opiewających na 10 mln zł. Obligacje będą zabezpieczone hipotekami na pokojach hotelowych, salach konferencyjnych i restauracji Hotelu Arche Częstochowa (wycena 12,1 mln zł), a także położonego w Warszawie Hotelu Arche Geologiczna (wycena 4,8 mln zł).

Ubiegły rok był bardzo udany dla Arche, firma wygenerowała przychody w kocie 550,5 mln zł, w tym blisko 397,6 mln zł przypadało na sprzedaż lokali. Skonsolidowany zysk netto podliczono zaś na 102,5 mln zł wobec 28,2 mln zł rok wcześniej. W efekcie w 2020 rok spółka weszła z ponad 90 mln zł gotówki na kontach i bardzo dobrym wskaźnikiem płynności.

Podobnie jak większość przedsiębiorstw hotelowych w marcu tego roku Arche musiała wstrzymać działalność hotelowo-gastronomiczną, niemniej spółka uważa posiadane zasoby finansowe za odpowiednie do zakończenia rozpoczętych inwestycji i nie spodziewa się zagrożenia kontynuowania działalności. 

Główne segmenty działalności spółki to budowa i sprzedaż mieszkań oraz działalność hotelarska i gastronomiczna. Grupa Arche to dziewiąta największa sieć hotelowa w Polsce, posiadająca 14 hoteli z tego 6 jest w całości własnością Arche, a w pozostałych pokoje zostały sprzedane inwestorom w systemie condo. Jej głównymi udziałowcami (łącznie 96,43% akcji) jest rodzina Grochowskich. W tym roku, po otwarciu hotelu Cukrownia Żnin, spółka planuje otworzyć jeszcze obiekty w Pile i kolejne w Warszawie, a w dalszych latach między innymi w Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Drohiczynie.

Docelowo nowe obligacje Arche mają trafić do obrotu na Catalyst, gdzie notowane są dwie inne serie długu spółki.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *