O hotelarstwie w Ministerstwie Rozwoju   KORONAWIRUS

W czwartek 2 lipca w Ministerstwie Rozwoju odbyło się kolejne spotkanie branży turystycznej z wicepremier i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz i wiceministrem ds. turystki Andrzejem Gut-Mostowym. Podczas spotkania podnoszono szereg tematów istotnych także dla branży hotelarskiej, m.in. kwestię odmrożenia obostrzeń dotyczących konferencji w hotelach, uporządkowania opłat dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz abonamentowych, czy konieczności przyjęcia ustawy regulującej sytuację Airbnb w Polsce.

fot. Adobe Stock

W spotkaniu wzięło udział przeszło 40 przedstawicieli branży turystycznej. Pierwsza cześć dyskusji zdominowana była tematem przedłużenia dopłat do wynagrodzeń dla całej branży która w ostatnim okresie straciła ponad 90% swoich przychodów.

Pomimo prośby Ministerstwa Rozwoju z ostatniego spotkania o dostarczenie konkretnych wyliczeń i analiz w celu podjęcia prac w tej sprawie premier poinformowała, że dotąd otrzymała takie dane tylko od segmentu hotelarskiego, dostarczone przez Polski Holding Hotelowy i podobne dane dotyczące rynku organizatorów wycieczek od Polskiej Izby Turystycznej. Pozostali przedstawiciele branży turystycznej zobowiązali się do dostarczenia podobnych informacji w najbliższym czasie.

W zakresie tematów dotyczących bezpośrednio branży hotelarskiej o głos został poproszony prezes PHH, Gheorghe Marian Cristescu, który wskazał na kilka istotnych rozwiązań które jeżeli będą wprowadzone w życie powinny stanowić konkretne wsparcie dla hoteli nie tylko podczas kryzysu ale także jako systemowe rozwiązania na przyszłość.

Jeden z tych tematów to uporządkowanie sprawy opłat dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz abonamentowych. Na dzisiaj hotele mają do czynienia z aż 6 organizacjami pobierających opłaty, ZPAV, SAWP, STOART, ZASP, SFP ZAPA i ZAIKS

Podano przykład hotelu ekonomicznego liczącego 100 pokoi - suma miesięcznych opłat wg obowiązujących tabel to ponad 6 600 zł netto, a warto nadmieniać, że hotele płacą dodatkowo 22,70 zł miesięcznie abonamentu za każdy odbiornik radiowo telewizyjny, czyli dodatkowo 2270 zł za miesiąc

Ten postulat został zanotowany i otrzymano informację od ministra Gut-Mostowego, że w przyszłym tygodniu zorganizuje on spotkanie w gronie hotelarzy aby rozpocząć konkretne pracy nad uporządkowaniem tego tematu. Okazuje się, że branża hotelowa to nie jedyna która się boryka z tym problemem.

Kolejny powracający temat to ustawa regulująca sytuację Airbnb w Polsce. Uporządkowanie tego istotnego zagadnienia dla polskiej turystyki pomoże nie tylko w zwalczaniu szarej strefy ale może przynieść miedzy innymi  odpowiednie korzyści dla budżetu państwa. Jadwiga Emilewicz zapewniła nas, że niedługo projekt ustawy regulujący funkcjonowanie Airbnb będzie przekazany do konsultacji wszystkim interesariuszom.

Jeden z palących tematów dla branży hotelowej stanowi także odmrożenie obostrzeń dotyczących organizacji konferencji w hotelach. Gheorghe Cristescu wskazał, że temat ograniczający ilość osób w salach konferencyjny blokuje rozwój segmentu MICE w hotelach i zwrócił się z apelem do premier Emilewicz o wsparcie w rozmowach z GIS-em na temat odmrożenia tego elementu. Otrzymano zapewnienie, że na takie wsparcie ze strony MR branża może liczyć i ministerstwo wyraziło nadzieję, że niedługo ten istotny temat będzie już historią.

Gheorgjhe Cristescu wrócił również do tematu promocji Polski poprzez wykorzystywanie certyfikatów bezpieczeństwa POT-u informując, że już ponad 1000 obiektów w całej Polsce ten certyfikat posiada.

Zwrócił się też z apelem do całej branży aby zachęcała jak największą liczbę obiektów do zgłoszenia się do tego programu. Dzięki temu wspólnie można stworzyć potężną broń marketingową w walce o uzyskanie jak największej liczby gości nie tylko krajowych ale również zagranicznych.

Kolejne spotkanie branży w podobnej formule zaplanowane jest za dwa tygodnie a w między czasie będą się odbywać spotkania sektorowe, między innymi dotyczące finansowania czy uporządkowania opłat audiowizualnych dla hoteli.    


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *