67 mln zł od samorządu Mazowsza dla branży turystycznej   KORONAWIRUS

Mazowiecki Urząd Marszałkowski planuje przeznaczyć 67 mln zł na bezzwrotne dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw z branży turystycznej, hotelarskiej, restauracyjnej, rozrywkowej, sportowej i rekreacyjnej oraz kulturalnej. Mikro przedsiębiorcy będą mogli uzyskać maksymalnie 63 tys. zł, a mali przedsiębiorcy 148 tys. W czerwcu dolnośląski urząd wojewódzki przeznaczył na wspacie branży 60 mln zł.

Konkurs planowany jest w dniach 27 – 31 lipca, a wnioski będzie można składać drogą elektroniczna. Środki pochodziły będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 20142020. Dotacja miałaby formę bezzwrotną w przypadku utrzymania zatrudnienia przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy, a więc w sierpniu, wrześniu i październiku,

– Wydzieliliśmy tę kwotę dla działalności związanej głównie z turystyką, gdyż jest to poważna dziedzina gospodarski w naszym województwie, a znajduje się w głębokiej zapaści, zwłaszcza hotelarstwo – powiedział Adam Struzik, marszałek województwa, podczas konferencji prasowej. – Mikroprzedsiębiorstwo będzie mogło dostać wsparcie zależnie od ilości miejsc pracy kilkadziesiąt tysięcy zł, a małe przedsiębiorstwo ok. 100-150 tys. zł.

Jak tłumaczy Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w mazowieckim urzędzie marszałkowskim kwota wsparcia obliczana byłaby następująco: - Kwota bazowa, która wynosi 7 tys. zł razy pierwiastek z pełnych etatów u przedsiębiorcy przemnożone przez maksymalnie 3 miesiące wsparcia czyli dla przykładu, jeśli mikro przedsiębiorca zatrudnia 9 osób wówczas kwota wsparcia wynosi 7 tys. razy pierwiastek z 9 czyli 3 razy 3 miesiące, co daje 63 tys. zł.

Według tych wyliczeń wsparcie dla jednoosobowych firm mogłoby wynieść 21 tys. zł (7 x 1 x 3), a dla małych przedsiębiorstw zatrudniających 49 osób – 147 tys. zł (7 x 7 x 3).

Jeszcze w czerwcu dolnośląski urząd marszałkowski przeznaczył 60 mln zł z RPO Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 na dofinansowanie firm dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa z branży sportu i rekreacji, kultury i rozrywki, organizatorów turystyki, hotelarzy i restauratorów. Warunkiem było: rozpoczęcie działalność nie później niż 1 grudnia 2019 roku, spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 50 procent w wybranym miesiącu od marca do maja w porównaniu do uśrednionych miesięcznych obrotów z roku 2019 oraz nie zaleganie z podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne na 31 grudnia 2019 roku. Wielkość dofinansowania również była wyliczana na podstawie stanu zatrudnienia – minimalna kwota to 23,5 tysiąca złotych przy jednym etacie, a maksymalna 164,7 tysiąca przy 49 pełnych etatach


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *