Bon turystyczny od 26 lipca?   KORONAWIRUS

– 26 lipca wypłacimy pieniądze z bonu turystycznego – deklaruje wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dziś senackimi poprawkami do ustawy zajmie się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, a jutro przegłosować ma ją Sejm. Wówczas pozostanie tylko podpis prezydenta, od którego wyszedł pomysł bonu w obecnym kształcie.

–  Systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej kończą się modelować. Na roboczo zakładaliśmy, że pierwsze płatności będzie można realizować 26 lipca, a zatem zakładając, że bon jutro-pojutrze będzie przyjęty przez Sejm, a następnie niezwłocznie podpisany przez pana prezydenta, to już pod koniec lipca będziemy mogli skorzystać z bonu – powiedziała Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla Radia Plus.

Ustawa o bonie turystyczny przewiduje, że beneficjenci programu 500+ otrzymają też po 500 zł na każde dziecko (1 tys. zł na dziecko niepełnosprawne) do wydania na usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce do 31 marca 2022 r. Senat wprowadził poprawki rozszerzające objęcie bonem turystycznym także emerytów i rencistów oraz dzieci rodziców, którzy pracują za granicą.

Bon ma mieć postać kodu elektronicznego. Wydawany będzie po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, podobnie jak 500+. Za jego pomocą można będzie dokonywać płatności za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne takie jak pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, czy obozie harcerskim. Polska Organizacja Turystyczna będzie udostępniać na swojej stronie internetowej listę przedsiębiorców i organizacji, które zarejestrowały się w systemie teleinformatycznym, dzięki czemu będą uprawnione do przyjmowania płatności za pomocą bonu. Definicja imprezy turystycznej i przedsiębiorcy turystycznego została przyjęta z ustawy o imprezach turystycznych, a usługi hotelarskiej – z ustawy o usługach hotelarskich.

Wraz z rozpoczęciem świadczenia Polskiego Bonu Turystycznego zostanie uruchomiona specjalna infolinia prowadzona przez ZUS. Będzie ona wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *