AGK Architekci BIUREM ARCHITEKTONICZNYM ROKU w konkursie HIR 2020   "HOTELARZ"

AGK Architekci wygrali głosowanie Kapituły konkursu na Hotelarskiej Inwestycje Roku 2020 w kategorii Biuro Architektoniczne Roku. Wśród finalistów znaleźli się też: ASW Architekci, JEMS Architekci, KD Kozikowski Design.

Blisko 30 osobowa Kapituła konkursu HIR 2020 składająca się z szefów polskich sieci hotelarskich i operatorskich, dyrektorów ds. rozwoju globalnych sieci w Polsce, doradców hotelarskich oraz najlepszych architektów z doświadczeniem w branży hotelarskiej, wybierała spośród biur wyselekcjonowanych przez Kolegium Redakcyjne „Hotelarza”. Dużą większością głosów wygrało biuro

AGK ARCHITEKCI

za

MOTEL ONE WARSZAWA

Motel One miał wtopić się płynnie w otoczenie i tym samym przyczynić się do zwiększenia wartości ważnej w historii miasta ulicy Tamka. W przypadku tego budynku ważnym elementem projektu było dopasowanie go specyficznego kształtu terenu – ulica Tamka biegnie zboczem skarpy, każdy w gmachów musi być więc tu przystosowany do spadku terenu. Architektura obiektu wykorzystuje specyfikę terenu, projektując w przyziemiu i części dolnych kondygnacji na parking dla gości. Budynek otrzymał prostą formę nie tylko ze względu na dwój ekonomiczny charakter. Stanął naprzeciwko barokowego Pałacu Ostrogskich i Muzeum Chopina, wśród historycznej zabudowy, dlatego nie było celem konkurowanie z zabytkowymi obiektami. Hotel jest duży (333 pokoje), ale założeniem było, aby nie przytłoczył wąskiej ulicy, dlategi otrzymał zaokrąglone naroża i jasną elewację o prostych, pionowych podziałach.

HAMPTON BY HILTON POZNAŃ OLD TOWN

Działka usytuowana w prestiżowej lokalizacji posiada de facto dwie elewacje frontowe, gdyż budynek ograniczony jest dwiema zbiegającymi się ulicami: Podgórną i św. Marcin. Stąd otrzymał on dwa wejścia o podobnej randze. Zamierzeniem było zaakcentowanie unikalnej wartości, jaką niesie ze sobą wyjątkowa lokalizacja przy jednoczesnej intencji wpisania budynku w jego historyczny kontekst. W tej sytuacji zdecydowano się na styl postmodernistyczny, czyli swobodną kompilacja różnych stylów i wątków architektonicznych. Elewację w dwóch odcieniach szarości, składająca się z regularnego rytmu półkolumn korynckich i poziomych gzymsów przypominających żeliwno-stalowe przemysłowe konstrukcje końca XIX wieku. Parter, klatkę schodową oraz ostatnie piętro dopełniono na wskroś współczesną w formie prostą fasadą szklaną, która odcina budynek od gruntu i wieńczy dachem z blachy tytanowo-cynkowej. Całość elewacji dopełniają smukłe prostokątne okna nadające fasadzie lekkości.

FINALIŚCI

ASW ARCHITEKCI za Puro Hotel Łódź

JEMS ARCHITEKCI za Puro Hotel Warszawa Centrum

KD KOZIKOWSKI DESIGN za Radisson Hotel & Suites Gdańsk oraz Grano Hotel Gdańsk

Z uzasadnieniami nominacji można zapoznać się TU

POPRZEDNI LAUREACI

2019 JEMS ARCHITEKCI

2018 AGK ARCHITEKCI


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *