Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym   KORONAWIRUS

Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm ustawę wprowadzającą bon turystyczny. Ma on trafić łącznie do 6,5 mln polskich dzieci, a wartość pomocy sięgać będzie 3,5 mld zł.

Ustawa o bonie turystyczny przewiduje po 500 zł na każde dziecko (1 tys. zł na dziecko niepełnosprawne) do wydania na usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce do 31 marca 2022 r. Bon będzie miał postać kodu elektronicznego przyznawanego po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, podobnie jak w przypadku programu 500+. Przekazywany będzie za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez osobę uprawnioną numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Za pomocą kodu można będzie dokonywać płatności wielokrotnie aż do wyczerpania wysokości bonu m.in. za pobyt dziecka w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, czy obozie harcerskim. W celu przyjmowania płatności dokonywanych za pomocą bonu przedsiębiorca turystyczny musi dokonać rejestracji na profilu informacyjnym w systemie teleinformatycznym ZUS. Polska Organizacja Turystyczna będzie udostępniać na swojej stronie internetowej listę przedsiębiorców i organizacji, które zarejestrowały się w systemie teleinformatycznym, dzięki czemu będą uprawnione do przyjmowania płatności za pomocą bonu.

ZUS zrealizuje płatność za bon na rzecz przedsiębiorcy turystycznego w terminie 14 dni od dnia przyjęcia płatności za pomocą bonu. Środki finansowe przeznaczone na realizację płatności za bony są ponoszone z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a w przypadku jego likwidacji – z budżetu państwa.

Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym Minister Rozwoju ogłosi, od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym i od kiedy będzie można korzystać z bonów. Obecnie ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia przedsięwzięcia.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *