Będą kolejne dopłaty do wynagrodzeń i zwolnienia z ZUS. Co z branżą hotelarską?   KORONAWIRUS

Rząd szykuje kolejny program pomocowy dla szeroko rozumianej branży turystycznej polegający na zwolnieniu firm z opłacania składek do ZUS i dopłat do pensji pracowników przez kolejne trzy miesiące. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewnia, że hotele też będą mogły liczyć na wsparcie, choć jak nieoficjalnie ustalił "Hotelarz" wewnątrz ministerstwa wciąż trwa dyskusja na ten temat.

fot. AdobeStock

Jak powiedziała dziś w wywiadzie dla "Interii Biznes" wicepremier Emilewicz:

- Po długich i trudnych dyskusjach wytypowaliśmy kilka (branż, które otrzymają pomoc - przyp. Red.). Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielkie imprezy czy koncerty szybko nie wrócą, w hotelach, które żyją z obsługi biznesu, długo jeszcze nie będzie obłożenia. Branża autokarowa - a to 26 proc. rynku europejskiego - nie pracuje nawet na 50 proc. swoich możliwości. Wiem o firmie, która ma 70 autokarów, zatrudnia 200-300 kierowców i prosi o przedłużenie postojowego. Inna forma pomocy to dalsze zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne. Wsparcie musi być jednak punktowe, przy merytorycznym dialogu z tymi branżami.

Jednym z instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców w ramach pierwszej tarczy antykryzysowej było zwolnienie ze składek do ZUS za pracowników na trzy miesiące, a także dopłaty do pensji i postojowego przy zmniejszonym wymiarze etatu. Warunkiem uzyskania wsparcia było m.in. niezaleganie w ZUS i brak przesłanek do ogłoszenia upadłości, a także spadek obrotów o min. 15 proc. (z dwóch wybranych miesięcy 2019 i 2020) lub 25 proc. (z wybranego miesiąca 2020 r. i poprzedzającego go). Program miał charakter powszechny.


Obecnie Ministerstwo Rozwoju pracuje nad przedłużeniem pomocy w tym zakresie dla szeroko rozumianej branży turystycznej, obejmujące zarówno zwolnienie z ZUS na kolejne trzy miesiące, liczone od 1 lipca, a także możliwość uzyskania dopłaty do wynagrodzeń oraz postojowego. I choć twa już dopinanie szczegółów, to jak ustalił "Hotelarz" wciąż nie ustalono ostatecznie wykazu branż, które będą mogły skorzystać z rozwiązania. Według niektórych koncepcji "punktowa minitarcza" miałaby obejmować jedynie branże najmocniej dotkniętych przez COVID-19, tj. branżę przewozów autokarowych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, agentów turystycznych, organizatorów targów, kongresów i wystaw.


Aby program zaczął obowiązywać już od 1 lipca jak planuje ministerstwo, niezbędna będzie pilna zgoda Komisji Europejskiej, jeśli sprawa się przeciągnie, będzie obowiązywał od sierpnia. Szczegółowe rozwiązania zostaną ogłoszone przez resort kierowany przez wicepremier Jadwigę Emilewicz w przeciągu najbliższych kilku dni.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *