Branża hotelarska bez zwolnień z ZUS   KORONAWIRUS

Podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami szeroko rozumianej branży turystycznej w ministerstwie rozwoju, przedstawiciele ministerstwa poinformowali szczegółowo które branże będą mogły liczyć na kontynuacje zwolnienia z ZUS za pracowników. Jak dowiedział się „Hotelarz”, pomimo wcześniejszej deklaracji wicepremier i minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, hotele nie zostaną jednak objęte tą pomocą. Projekt uchwały oficjalnie dostępny będzie w najbliższych dniach.

Adobe Stock/aut. Tomasz Warszewski

Jak pisaliśmy wcześniej (TUTAJ) ministerstwo rozwoju pracuje nad "punktową minitarczą", mającą stanowić kolejny instrument wsparcia dla przedsiębiorców najbardziej dotkniętych gospodarczymi skutkami COVID-19. Podczas dzisiejszego spotkania z branżą turystyczną minister Emilewicz poinformowała, że zwolnione z ZUS w okresie czerwiec-wrzesień 2020 roku zostaną przedsiębiorstwa notujące co najmniej 80% spadek obrotów z klasyfikacją PKD - 90.01z; 90.02z; 53.30z; 93.29z; 49.39z; 79.11a; 79.90a; 82.30z; 93.19z. Wśród tej grupy nie ma PKD 55.10 z odpowiadającego za hotele i podobne obiekty zakwaterowania.

Jak pisaliśmy wcześniej, choć premier Emilewicz wymieniała hotelarstwo wśród branż najmocniej dotkniętych kryzysem i wymagających pomocy, to wewnątrz ministerstwa toczyły się dyskusje dotyczące celowości kolejnych programów pomocowych dla tej branży. Ostatecznie zdaniem ministerstwa hotele staną się beneficjentami środków wydawanych w ramach Polskiego Bonu Turystycznego (szacowana wartość wsparcia ma wynieść 3,5 mld zł) i ta pomoc powinna okazać się wystarczająca.

Jak dowiedział się jednak nieoficjalnie „Hotelarz” sprawa nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona i być może hotele z 80% spadkiem przychodów zostaną na etapie prac sejmowych nad ustawą dołączone do grupy podmiotów, które będą mogły ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS.

O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *