Gut-Mostowy: Zmieniły się preferencje polskiego turysty   KORONAWIRUS

Branża turystyczna liczy na to, że już najbliższe miesiące przyniosą ożywienie ruchu turystycznego i zapewne oczekują od Polaków, że ci którzy chcą wyjechać będą wypoczywali w Polsce – mówił w programie ,,Republika po południu'' Andrzej Gut-Mostowy.

Wiceministrem odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Rozwoju ocenił, że krajowy ruch turystyczny jest „optymistyczny”, a w regionach nadmorskich, mazurskich, czy największych kurortach górskich frekwencja jest wysoka, natomiast jest też wiele miejsc które jeszcze oczekują na turystów. –Na pewno zostały zmienione pewne preferencje polskiego turysty, oczekują oni pobytów bliżej przyrody, mniej zatłoczonych, pomijając oczywiście plaże nadmorskie (…). Pewne statystyki pokazują, że takie miejsca jak Bieszczady, czy pewne zakątki Mazur, które do tej pory były rzadziej oblegane, w te wakacje są bardziej uczęszczane. Także na pewno jest to trend na najbliższe miesiące, że Polak wypoczywając w Polsce oczekuje większego kontaktu z przyrodą i większego dystansu – podkreślił Gut-Mostowy.

Minister podkreślił również, jak dużym wyzwaniem informatycznym było przygotowanie systemu do obsługi bonu turystycznego, ale jak zaznaczył wszystko działa bez większych zakłóceń, -Od soboty firmy mogą się rejestrować na stronie POTu, dzisiaj rano było około 4 tys. zarejestrowanych podmiotów, także przewidujemy że dzisiaj wieczorem lub w nocy jak to się mówi żargonem piłkarskim pęknie 5 tys. (rozmowa prowadzona była 29.07 – przyp. Red.) - dodał.

Gut-Mostowy mówił także, że Polska Organizacja Turystyczna kontrolować będzie czy podmioty zgłaszające się do realizacji bonu, faktycznie są do tego uprawnione. –Przypomnę zapisy ustawy, które mówią, że wszystkie obiekty hotelarskie, noclegowe, agroturystyka, pensjonaty, hotele, są uprawnione do otrzymywania płatności w formie bonu turystycznego, ale także organizatorzy turystyki, czyli biura podróży które mogą pakietować usługi turystyczne, oprócz usługi noclegowej mogą być to spływy kajakowe, usługi przewodnickie, czy stoki narciarskie w zimie. Wszystkie usługi turystyczne, tak jest napisane w ustawie – powiedział minister.

Polityk zaznaczył także, że Resort pracuje nad kolejnymi działaniami pomocowymi dla turystyki, m.in. zwolnieniami z ZUS i postojowym.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *