MIXD projektuje wnętrza dla Cukrowni Żnin

Należąca do Grupy Arche Cukrownia Żnin Park Industrialny to jeden z najciekawszych i największych w Polsce obiektów rewitalizowanych na potrzeby branży hospitality i mixed use. Zgodnie z charakterem inwestycji i historią obiektu, MIXD w zaprojektowanych przez siebie przestrzeniach postawił mocno na ideę reuse i z poczuciem humoru zainspirował się miejscem, gdzie było z pewnością 100 proc. cukru w cukrze.


Zakończenie pierwszego etapu inwestycji Cukrownia Żnin Park Industrialny nastąpiło w czerwcu 2020 r. Do użytku zostały oddane wtedy m.in.: budynek hotelowy (182 pokoje), kilkanaście sal konferencyjnych o łącznej powierzchni ok. 4 tys. m kw., z największą ok. 1,4 tys. m kw., kilka restauracji i klubów, minibrowar, kręgielnia, aquapark. W drugim etapie, w sierpniu 2020 r., dołączą do nich kolejne elementy centrum konferencyjno- wypoczynkowego – drugi budynek hotelowy (134 pokoje), SPA & wellness, sala zabaw dla dzieci oraz manufaktura cukierków. W dalszych planach zagospodarowania Cukrowni Żnin Park Industrialny są utworzenie centrum rehabilitacji, kliniki medycznej, Muzeum Cukrownictwa, Muzeum Optymizmu, parku handlowego, osiedli mieszkaniowych wielorodzinnych i jednorodzinnych, domów wakacyjnych, biur, kina, audytorium, boisk. Cała inwestycja kosztować będzie ok. 300 mln zł. Głównym architektem Cukrowni Żnin jest Marek Bulak z Bulak Projekt, a za całość projektu odpowiada Piotr Grochowski, architekt Grupy Arche.

W tym ogromnym postindustrialnym kompleksie (ponad 40 tys. m kw. na 35 ha terenu) studiu MIXD przypadł w udziale projekt wnętrz budynku A3. Jego znaczną część zajmuje aquapark. Chcąc nieco złagodzić klimat wnętrza dawnej hali produkcyjnej o wysokich na 8 m ceglanych ścianach i widocznej stalowej konstrukcji dachu, projektanci z MIXD zaproponowali jasne, pastelowe wnętrze inspirowane słodkościami. – Choć mamy do czynienia z obiektem poprzemysłowym, nie chcieliśmy dodawać do oryginalnej tkanki budynku sztucznie stworzonych „industrialnych” elementów. Aquapark to przestrzeń zabawy, więc woleliśmy poszukać skojarzeń ze słowem cukier, wcielić się w dziecko, które wyobraża sobie bajkową fabrykę słodkości – mówi Piotr Kalinowski z MIXD.

Ogromne, zaprojektowane specjalnie do wnętrza aquaparku, lampy wykonano z metalowej siatki cięto-ciągnionej. Wyglądają niczym gigantyczne kostki cukru, które za chwilę wpadną do basenów i zamienią ich zawartość w słodki syrop. Ich nieregularne rozmieszczenie potęgować ma wrażenie dynamicznego ruchu. Reszta wnętrza tonie w cukierkowych pastelach, świetnie znanych wielbicielom pudrowych pastylek. Podświetlane kolorowo baseny kuszą niczym ogromne porcje kisielu lub galaretki, a na zmęczonych pływaniem czekają customowo zaprojektowane leżanki, budzące nagły apetyt na pianki marshmallow. Z kolei kwadratowe płytki to element nostalgii – kiedyś wszechobecne w każdej łazience, na każdym basenie, w szkołach, przedszkolach i domach, przenoszą starszych użytkowników aquaparku w czasie do lat 80. i wspomnień z dzieciństwa. Z pastelowym wnętrzem świetnie komponują się też liczne egzotyczne rośliny – patrząc na nie, trudno nie zacząć nucić „Club Tropicana”.

W recepcji i w restauracji w budynku A3 zgodnie z wytycznymi inwestora króluje reuse. By stworzyć ich wyposażenie, powtórnie wykorzystano wiele oryginalnych elementów z wnętrz cukrowni. Lampy w restauracji powstały z przerobionych porcelanowych izolatorów ze słupów wysokiego napięcia. Lada recepcyjna została skonstruowana ze starych bufetów z zakładowej kuchni. Nowe życie w starym miejscu rozpoczynają też skrzynkowe telewizory Unitra i drewniane boazerie. Pojawiają się tu także poddane renowacji lampy przemysłowe – dawniej oświetlające hale i magazyny pełne cukru. Nawet płytki ceramiczne z lat 60. zyskały nowe wcielenie jako pokrycie blatów stołów. Z tymi postindustrialnymi elementami komponują się meble takich polskich marek jak 366 Concept, MDD, Paged, Fameg i Bejot. Drewniane konstrukcje i kolorowe tapicerki ocieplają wnętrza i stanowią kontrast dla betonowych podłóg i ażurowych metalowych kratownic, pełniących funkcję ścianek działowych. – Bardzo podobało nam się założenie inwestora, by wykorzystać jak najwięcej elementów z odzysku. To bardzo racjonalne i zrównoważone podejście, które dodatkowo nam, projektantom, pozwoliło odejść na chwilę od korzystania z gotowych rozwiązań i wyzwolić kreatywność w tworzeniu tych unikatowych – mówi Piotr Kalinowski.
Cukrownia Żnin Park Industrialny to 13. obiekt hotelowy w portfolio Arche SA, a równocześnie piąty spośród obiektów zabytkowych. Wcześniejsze to Pałac i Folwark Łochów, hotel Tobacco w Łodzi (po Fabryce Papierosów), Zamek Janów Podlaski i Koszary Góra Kalwaria. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *