PHH przejmie sieci Geovita, Interferie i Elbest?   TRANSAKCJE

 „Coraz głośniej mówi się o kolejnej konsolidacji i oddaniu w zarząd PHH tym razem hoteli należących m.in. do PGE Polskiej Grupy Energetycznej (6 obiektów należących do spółki Elbest Hotels) czy ośrodków należących do spółki Geovita S.A. (PGNiG SA), a także Interferie (KGHM)” – donosi serwis money.pl

Jak zaznacza w rozmowie z serwisem prezes Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Hotelowego, Gheorghe Marian Cristescu, jako spółka Skarbu Państwa realizuje ona strategię wyznaczoną przez właściciela, czyli Ministerstwo Aktywów Państwowych. – Pierwszy etap został już zrealizowany, następne są również planowane, jednak w związku z tajemnicą o zachowaniu poufności z inwestorami i potencjalnymi celami inwestycyjnymi nie jesteśmy upoważnieni do udzielania takich informacji tłumaczy prezes Cristescu.

W pierwszym etapie do Holdingu włączone zostały spółki ze 100-procentowym udziałem skarbu państwa, czyli sieć AMW Hotele, obiekty należące do Gliwickiej Agencji Turystycznej, Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych w Katowicach i do spółki Hotele Olsztyn. Jak pisaliśmy w „Hotelarzu” w styczniu 2019 r., gdy ogłaszano przekształcenie Chopin Airport Development w Polski Holding Hotelowy i włączenie w jego struktury tych spółek: „Podmioty, których wejście w skład PHH ogłoszono w pierwszym etapie to jednoosobowe spółki skarbu państwa podlegające Kancelarii Premiera. Jednak większość obiektów należy do spółek, w których skarb państwa ma część udziałów, a podlegają one konkretnym ministerstwom i to ich decyzją mogą być wnoszone do PHH. Na razie wśród potencjalnych nowych podmiotów, które mogłyby zasilić aktywa Polskiego Holdingu Hotelowego, nie są wymieniane sieci należące do największych firm podległych Ministerstwu Energii, jak Interferie (KGHM), Geovita (PGNiG), Elbest (PGE) czy NAT (Kompania Węglowa)”. W listopadzie 2019 r. przy powołania drugiego rządu Mateusza Morawieckiego w miejsce Ministerstwa Energii powstało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

PHH w swojej oficjalnej strategii zapisane ma, że: „W perspektywie kilku lat Polski Holding Hotelowy będzie zarządzać kilkudziesięcioma różnorodnymi obiektami hotelowymi w całej Polsce, należącymi do Skarbu Państwa. Celem jest utworzenie silnego i profesjonalnego polskiego podmiotu hotelowego, konkurencyjnego w branży, sprawnie zarządzającego bazą obiektów poprzez wdrażanie nowoczesnych procedur, poprawę rentowności czy dostosowanie standardu hotelu do ewentualnego wprowadzenia marki hotelowej”.

Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych, powiedział serwisowi money.pl, że: „MAP aktywnie poszukuje możliwości jak najlepszego wykorzystania aktywów posiadanych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa”. Biuro prasowe grupy PGE potwierdza, że zmiany u nich będą. „Trwają prace nad analizą działalności spółek z Grupy PGE, której została poddana również działalność hotelarska prowadzona przez spółkę Elbest Hotels. Z uwagi na trwające prace PGE nie podaje szczegółów procesu" - czytamy w komunikacie przesłanym do money.pl.

Sieć Elbest to sześć hoteli z ponad 600 pokojami, m.in. Krynica w Krynicy-Zdrój i Wolin w Międzyzdrojach, a także cztery ośrodki wypoczynkowe. Interferie to trzy hotele z blisko 500 pokojami i cztery ośrodki sanatoryjno-wypoczynkowe m.in. w Świnoujściu, Kołobrzegu, Szklarskiej Porębie i Świeradowie-Zdroju. Geovita to 14 obiektów, w tym trzy hotele m.in. 4-gwiazdkowy Orient w Krakowie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *