Władysław Grochowski apeluje do władz o wsparcie Grupy Arche   KORONAWIRUS

Władysław Grochowski, prezes i właściciel Grupy Arche wystosował „List otwarty do władz polskich i europejskich” w którym zwraca uwagę na trudną sytuację kierowanej przez siebie Grupy i apeluje o III program pomocowy: tarczę finansową i pożyczki skierowane dla dużych firm.

Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche

List otwarty do władz polskich i europejskich

"Wobec przekazywanej deklaracji, że w dobie pandemii żadna firma nie zostanie bez pomocy zwracam się z prośbą o przyjrzenie się sytuacji w jakiej znalazła się spółka „ARCHE” S.A., która została z wszelkich „tarcz ochronnych” wyłączona.

Jesteśmy firmą rodzinną, jedną z tysięcy, które powstały 30 lat temu. Naszą główną działalnością jest działalność deweloperska. Dotychczas wybudowaliśmy ok. 7000 domów i mieszkań. Od kilku lat tworzymy polską sieć hoteli, którą nazywamy „kolekcją”, w ramach której każdy hotel jest inny. Jako jedna z nielicznych firm w Polsce podejmujemy się odbudowy i rewitalizacji obiektów zabytkowych, które popadły w ruinę przez brak chętnych inwestorów. Dzięki naszej spółce obiekty te dostają nowe życie i pełnią nowe funkcje. Przykłady takich obiektów to Zamek Janów Podlaski, Pałac i Folwark Łochów, Cukrownia Żnin. Obecnie nasza kolekcja liczy 13 hoteli i prawie 2500 pokoi.

W GRUPIE ARCHE mamy dwie organizacje pożytku publicznego. Stowarzyszenie Wspólnota Arche, która pomaga pracownikom i ich dzieciom rozwijać pasje, przeprowadza projekty społeczne, pomaga w sytuacjach losowych. Stowarzyszenie sfinansowało również budowę szkoły w Czadzie. Druga organizacja to Fundacja Leny Grochowskiej, która sprowadza repatriantów z Kazachstanu. Zapewnia im mieszkania i pracę. Fundacja zatrudnia też osoby niepełnosprawne intelektualnie i przygotowuje je do większej samodzielności.

ARCHE jest firmą wolności i przedsiębiorstwem społecznym. Zysk jest efektem naszej pracy a nie celem samym w sobie. Mimo to rośniemy, dziś mogę powiedzieć rośliśmy, 30% rocznie aż do pandemii. Wypracowaliśmy ponad 400 milionów złotych kapitału własnego. Zatrudniamy, dziś mogę powiedzieć zatrudnialiśmy, ok. jednego tysiąca pracowników. Za działalność w roku 2019 trafiliśmy na listę Rzeczpospolitej 500 największych firm w Polsce z wyróżnieniem za debiut.

Przez lata ARCHE S.A. zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w Polsce i na świecie. Aż przyszedł 13 marca 2020 roku, dzień kiedy hotele i restauracje w Polsce zostały zamknięte. Działalność hotelowa i gastronomiczna spadła do zera. Niestety nie objęła nas żadna pomoc przewidziana w tarczach, ponieważ jesteśmy dużą firmą. Płaciliśmy wynagrodzenia naszym pracownikom mimo, że pracownicy nie świadczyli pracy, a hotele i restauracje były zamknięte. Obciążały nas ponadto wszystkie daniny publicznoprawne.

Jedyną pomoc jaką dotychczas otrzymaliśmy to umorzenie przez Gminę Janów Podlaski podatku od nieruchomości za 2 miesiące w wysokości 59 542 złotych. Pozostałe gminy wydają decyzje odmowne lub przedłużają procedurę wymagając kolejnych dokumentów.

Nasz spadek sprzedaży w stosunku do roku 2019 przekroczył już kwotę 100 milionów złotych.

Z niecierpliwością czekaliśmy na III program pomocowy: tarczę finansową i pożyczki skierowane dla dużych firm. Złożyliśmy wstępny wniosek do Polskiego Funduszu Rozwoju o pożyczkę w wysokości 100 mln złotych. Niestety firmy prowadzące działalność deweloperską zostały z programu pomocowego wyłączone, a ponieważ prowadzimy również działalność hotelarską, nasze hotele zostały pozbawione pomocy. Nadmieniam, że nie liczymy na żadne dotacje. Oczekujemy możliwości otrzymania pożyczki obrotowej, którą będziemy mogli oddać za 2-3 lata. Jest to szczególnie ważne z uwagi na obecny brak dostępnych kredytów bankowych.

ARCHE S.A. oczywiście nie upadnie, przeżyje, ale zwolni tempo wzrostu i inwestowania, a tym samym nie zapłaci w okresie najbliższych 5 lat, co najmniej 100 mln większych podatków, nie zatrudni kolejnego tysiąca pracowników, nie da zleceń setkom podwykonawców i kontrahentów. Nie jest to w interesie Państwa, społeczeństwa i firmy.

Wykluczenie naszej firmy z możliwości skorzystania z tarczy finansowej odbieram jako element niesprawiedliwości i karę, że w ramach jednej firmy prowadzimy różne działalności.

Z wyrazami szacunku

Władysław Grochowski

Prezes Zarządu ARCHE SA

"


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *