Sieci Geovita, Interferie i Elbest trafią do Grupy Kapitałowej

Jak wynika z informacji „Hotelarza”, do końca roku ogłoszona ma być decyzja o włączeniu do Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Hotelowego sieci: Elbest Hotels należącej do GK PGE, Geovita PGNiG i Interferie KGHM. O takich planach informował we wrześniu też serwis money.pl.




Jak powiedział w rozmowie z serwisem prezes Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe Marian Cristescu, jako spółka Skarbu Państwa realizuje ona strategię wyznaczoną im przez właściciela, czyli Ministerstwo Aktywów Państwowych. – Pierwszy etap został już zrealizowany, następne są również planowane, jednak w związku z umową o zachowaniu poufności z inwestorami i potencjalnymi celami inwestycyjnymi nie jesteśmy upoważnieni do udzielania takich informacji – tłumaczył prezes Cristescu. W pierwszym etapie do holdingu włączone zostały spółki ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa, czyli sieć AMW Hotele, obiekty należące do Gliwickiej Agencji Turystycznej, Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych w Katowicach oraz do spółki Hotele Olsztyn.

Jak pisaliśmy w „Hotelarzu” w styczniu 2019 r., gdy ogłaszano przekształcenie spółki Chopin Airport Development w Polski Holding Hotelowy i włączenie w jego struktury tych spółek: „Podmioty, których wejście w skład PHH ogłoszono w pierwszym etapie, to jednoosobowe spółki Skarbu Państwa podległe Kancelarii Premiera. Jednak większość obiektów należy do spółek, w których Skarb Państwa ma część udziałów, a podlegają one konkretnym ministerstwom i to ich decyzją mogą być wnoszone do PHH. Na razie wśród potencjalnych nowych podmiotów, które mogłyby zasilić aktywa Polskiego Holdingu Hotelowego, nie są wymieniane sieci należące do największych firm podległych Ministerstwu Energii, jak Interferie (KGHM), Geovita (PGNiG), Elbest(PGE) czy NAT (Kompania Węglowa)”.

W listopadzie 2019 r. w wyniku powołania drugiego rządu Mateusza Morawieckiego w miejsce Ministerstwa Energii powstało Ministerstwo Aktywów Państwowych. A PHH w swojej oficjalnej strategii ma zapisane: „W perspektywie kilku lat Polski Holding Hotelowy będzie zarządzać kilkudziesięcioma różnorodnymi obiektami hotelowymi w całej Polsce, należącymi do Skarbu Państwa. Celem jest utworzenie silnego i profesjonalnego polskiego podmiotu hotelowego, konkurencyjnego w branży, sprawnie zarządzającego bazą obiektów poprzez wdrażanie nowoczesnych procedur, poprawę rentowności czy dostosowanie standardu hotelu do ewentualnego wprowadzenia marki hotelowej”. Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych, powiedział serwisowi money.pl: „MAP aktywnie poszukuje możliwości jak najlepszego wykorzystania aktywów posiadanych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa”. Biuro prasowe grupy PGE potwierdza, że zmiany u nich będą. „Trwają prace nad analizą działalności spółek z Grupy PGE, której została poddana również działalność hotelarska prowadzona przez spółkę Elbest Hotels.

Z uwagi na trwające prace PGE nie podaje szczegółów procesu" – czytamy w komunikacie przesłanym do money.pl. Sieć Elbest to sześć hoteli z ponad 600 pokojami (m.in. Krynica w Krynicy-Zdroju i Wolin w Międzyzdrojach), a także cztery ośrodki wypoczynkowe. Interferie to trzy hotele z blisko 500 pokojami (w tym 4-gwiazdkowy Interferie Medical Spa w Świnoujściu z 308 pokojami) i cztery ośrodki sanatoryjno-wypoczynkowe w Sudetach oraz nad Bałtykiem. Geovita to 11 ośrodków wypoczynkowo-konferencyjnych w górach i nad morzem (m.in. w Zakopanem, Wiśle, Krynicy-Zdroju, Lądku-Zdroju, Dąbkach, Mrzeżynie i Dźwirzynie) oraz trzy hotele, m.in. 4-gwiazdkowy Orient w Krakowie. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *