O hotelarstwie w dobie Covid-19 podczas V Forum Hotelarzy IGHP   KORONAWIRUS

Cztery panele dyskusyjne dotyczące sytuacji hotelarstwa w dobie pandemii, wystąpienia gości specjalnych, 170 uczestników: hotelarzy, ekspertów rynku i dostawców usług dla branży – tak można podsumować V Forum Hotelarzy Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Coroczne wydarzenie organizowane przez największą organizację samorządu hotelarskiego odbyło się w hotelu Holiday Inn Warszawa Józefów.

W tym roku jednym z warunków udziału w Forum Hotelarzy było poddanie się przesiewowemu badaniu pod kątem Covid-19 przed wejściem do hotelu i otrzymanie negatywnego wyniku testu.

Tegoroczne Forum zdominowały dyskusje wokół wpływu pandemii koronawirusa na działalność hoteli oraz apele do rządu o większe wsparcie branży. W pierwszym panelu dyskusyjnym „Perspektywy sektora hotelarskiego, wsparcie państwa, wykorzystanie projektów unijnych oraz odbudowa popytu” udział wzięli Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Grzegorz Podgórski, zastępca dyrektora Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów oraz Marcin Górzyński, prezes Grupy Aquila, właściciela hotelu Holiday Inn Warszawa Józefów. Dyskusję prowadził Krzysztof Szadurski, wiceprezes IGHP, który na wstępie przedstawił 14 postulatów Izby dotyczących wsparcia i uporządkowania spraw najbardziej istotnych dla branży hotelarskiej w Polsce. Są to m.in.:

- wyłączenie obiektów hotelarskich z tzw. podatku minimalnego,

- wprowadzenie zerowej stawki VAT na usługi hotelarskie,

- odliczenia podatkowe z PIT wydatków konsumentów na turystykę pobytową w Polsce,

- uregulowanie najmu krótkotrwałego

- obowiązkowa licencja lub kategoryzacja dla przedsiębiorców prowadzących obiekty zakwaterowania.

Andrzej Gut-Mostowy odniósł się do aktualnej sytuacji branży hotelarskiej. Stwierdził, że o ile hotele wypoczynkowe poradziły sobie w czasie wakacji, to hotele obsługujące konferencje i turystykę miejską nadal przeżywają dramatyczne chwile. Zadeklarował, że będzie w bieżącym kontakcie z hotelarzami i postara się im pomóc. – Jesteśmy zdeterminowani, konieczne jest utrzymanie branży turystycznej w niezachwianej kondycji na najbliższe miesiące i lata – powiedział.

Grzegorz Podgórski z resortu finansów poinformował, że 28 września, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która odracza pobór podatku minimalnego od hoteli od 1 stycznia 2021 roku do ustania stanu epidemicznego.

Z kolei Marcin Górzyński, prezes Grupy Aquila odniósł się do bonu turystycznego, mówiąc, że jest to program bardzo potrzebny, ale niewystarczający do tego, aby branża mogła wrócić na właściwe tory. – Z dużym niepokojem patrzymy na jesień. Będziemy stali przed dylematem, czy nadal prowadzić hotel przy obłożeniu 5-10 proc., czy go zamknąć. To jest ważne w kontekście pomocy PFR, która jasno mówi, że musimy prowadzić działalność i utrzymać zatrudnienie. Wydaje się, że tylko najmocniejsze hotele mogą przetrwać – stwierdził Marcin Górzyński. Według wyników ankiet, od 25 do 35 proc. hoteli zrzeszonych w IGHP jest zagrożona upadłością. – Bez pomocy sektorowej branża będzie miała bardzo duże problemy. Apelujemy do rządu, żeby wspomógł nas w przetrwaniu tej zimy. Dla nas ta zima będzie długa i ostra – podsumował.

Ponadto, zdaniem IGHP, należy uaktualnić przepisy dotyczące kategoryzacji oraz zwiększyć ochronę nazwy „hotel”. Izba domaga się też wprowadzenia, wzorem innych krajów w Europie, delegalizacji tzw. wąskich klauzul stosowanych przez rezerwacyjne portale internetowe (OTA), a także opracowania wspólnie z OTA „Kodeksu dobrych praktyk” regulującego relacje OTA z hotelami. Mając na uwadze niezbędną pomoc dla branży w trudnym okresie pandemii, IGHP postuluje dodatkową promocję polskiej turystyki, w szczególności turystyki miejskiej oraz skorzystanie z programu wsparcia sektorowego ze środków unijnych.

Na zakończenie panelu Andrzej Gut-Mostowy powiedział, że jest szansa, by część środków z Planu Odbudowy dla Europy trafiła jako wsparcie dla sektora hotelarskiego. To pozwoliłoby m.in. na rozwój turystyki zrównoważonej, bardziej odpornej na kolejne kryzysy, a także wsparcie hoteli w dużych miastach. Robocze spotkanie wiceministra z przedstawicielami IGHP na temat współpracy dotyczącej wsparcia sektorowego ma się odbyć w ciągu kilku dni.

Drugi panel dotyczył obsługi kredytów inwestycyjnych w branży hotelarskiej w kolejnych kwartałach. Rozmowę moderowałPrzemysław Wieczorek z Puro Hotels, a panelistami byli Izabela Kuszner z Banku Pekao SA, Michał Miecznicki z Santander Bank Polska oraz Tomasz Ostrowski z kancelarii White & Case. Eksperci zwrócili uwagę, że30 września skończyło się memorandum Komisji Europejskiej na odroczenie płatności kredytowych, dzięki któremu banki nie musiały zakładać rezerw na zagrożone kredyty. W tej chwili każda taka zmiana będzie wymagała restrukturyzacji kredytu z aktywnym udziałem właścicieli hoteli i w oparciu o realny plan jej realizacji, co przy ogromnej niepewności co do przyszłych przychodów, może być nie do zaakceptowania nie tylko przez banki, ale także ich regulatorów czy nadzorców (KNF).

W trzeciej debacie Rynek hotelarski w czasie pandemii – rozwiązania wspierające sprzedaż wzięli udział Tomasz Piszczako z Travelist, Agnieszka Sapa z HRS, Adam Fudala z Expedii, Paweł Dąbrowski z Booking, Marcin Dragan z Profitroom i Radosław Altheim z sieci Q Hotele. Moderatorem była Anna Gasińska, dyrektor regionalna IGHP w jednym z najbardziej dotkniętych brakiem gości hotelowych regionów – Małopolsce. Uczestnicy tej debaty byli zgodni, że hotele nie powinny drastycznie obniżać cen. Goście indywidualni, którzy planowali przyjazdy do konkretnych obiektów, robią to nadal i nie sprawdzają, czy w pobliżu znajduje się tańszy hotel. Wg raportów Profitroom i danych z Travelist, Polacy nadal planują podróże po Polsce, czyli utrzymuje się trend z wakacji. W przypadku segmentu MICE ważnym czynnikiem wyboru hotelu przez klientów biznesowych stało się posiadanie certyfikatów bezpieczeństwa.

Tematem ostatniej rozmowy, którą prowadzili Józef Ratajski ze Związku Pracodawców Turystyki Lewiatan i Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP, były projekty szkoleniowe Izby finansowane ze środków unijnych oraz współpraca z PARP oraz Sektorową Radą ds. Kompetencji – turystyka. IGHP jako jedyna organizacja branży znalazła się w Bazie Usług Rozwojowych PARP. Dzięki temu przyszłe szkolenia organizowane przez Izbę będą dofinansowane z tego źródła.  

Podczas wydarzenia Andrzej Gut-Mostowy wręczył Agnieszce Maszner-Paprockiej, dyrektor regionalnej IGHP w woj. zachodniopomorskim odznakę honorową za zasługi dla turystyki. Forum Hotelarzy IGHP zakończyła uroczysta kolacja.

Sponsorami wydarzenia były firmy: Profitroom, Rational, Lanwar, Tork, Ecolab, Zepter, Dripca, Winterhalter, OxygenThree, a partnerem firma Duni.



Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *