Ministerstwo Zdrowia precyzuje: podawanie posiłków w hotelowych restauracjach tylko do stolika   KORONAWIRUS

W związku z wprowadzeniem przez rząd niedawnych obostrzeń Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zwróciła się Ministerstwa Zdrowia z prośbą o interpretację przepisów dotyczących funkcjonowania restauracji w hotelach. Wynika z niej, że podawanie posiłków jest możliwe wyłącznie do stolika z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ponadto przepisy nie wprowadzają ograniczenia czasu pracy hotelowej restauracji.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że funkcjonowanie restauracji dozwolone jest wyłącznie dla gości, których pobyt w obiekcie wynosi przynajmniej jedną dobę hotelową, pod warunkiem zapewnienia aby:

-goście realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki, lub napoje

- goście zajmowali co drugi stolik i odległość między stolikami wynosiła co najmniej1,5 metra, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1m, licząc od powierzchni stolika


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *