Revenue management w czasach pandemii

Już Heraklit z Efezu stwierdził, że jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Nie ma wątpliwości co do tego, że od marca 2020 r. warunki, w których funkcjonują hotele i wszelkie obiekty noclegowe, zmieniły się diametralnie: spadek popytu i masowe anulacje, zmieniające się restrykcje sanitarne i prawne. W obliczu tych zmian większość właścicieli i managerów podejmowała działania, które miały na celu adaptację do zastanej rzeczywistości.

Począwszy od sposobu obsługi gościa aż po nierzadko te najtrudniejsze decyzje mające na celu ratowanie przedsiębiorstw w dłuższym okresie. Czasowe zamknięcie obiektu było jeszcze w zeszłym roku czymś abstrakcyjnym, tym bardziej że nieopodal trwała budowa nowego hotelu. Obecnie część inwestycji została wstrzymana, a w wielu obiektach czasowe wstrzymanie funkcjonowania okazało się koniecznością. A co najsmutniejsze – niektóre obiekty zostały zamknięte całkowicie. Tak drastyczne skutki pokazują, jak silnie zmieniło się otoczenie. Jeżeli zaś uznać revenue management za sztukę umiejętnego reagowania na takie zmiany, to i w tym zakresie konieczna jest znacząca adaptacja.

Jakie efekty widać?

Z analizy danych rezerwacji, które przetwarzamy w Channel Managerze YieldPlanet, z raportów naszych partnerów oraz bezpośrednich rozmów z naszymi klientami zaobserwowaliśmy zmianę w wielu aspektach. Przede wszystkim ekstremalnie skrócił się booking window – ze względu na niepewność w planowaniu rezerwacji dokonuje się głównie last minute. Wywrócił się też udział segmentów (business mix), bo z oczywistych względów spadła liczba rezerwacji grupowych oraz z segmentu MICE . Podróże służbowe w wielu firmach zostały niemal wstrzymane nawet do końca 2021 r. Nie można też liczyć na gościa zagranicznego. Jedna rzecz pozostaje w zasadzie niezmienna: ponad 80 proc. wszystkich rezerwacji w Polsce napływa z kanałów OTA. I choć wzrosła nieznacznie liczba rezerwacji z lokalnych kanałów, to z tego przynajmniej 80 proc. pochodzi tylko z portalu Booking.com. Jednocześnie w hotelach nierzadko nastąpiła niestety redukcja liczby pracowników, a dodatkowe wymogi sanitarne sprawiają, że pozostała załoga ma więcej obowiązków. Osoby zajmujące się wyłącznie revenue managementem mają często komfort wykonywania swojej pracy zdalnie, ale to z kolei utrudnia bieżący kontakt z pozostałym zespołem i ewentualną kontrolę nad implementacją zmian wprowadzanych do strategii cenowej.

Nowa rzeczywistość, nowe dane

Jednym z istotnych elementów pracy osoby odpowiedzialnej za RM w hotelu było do tej pory prognozowanie finalnego obłożenia w danym dniu pobytu (lub innej formy odzwierciedlenia popytu). Bez względu na to, czy estymacji dokonywała doświadczona osoba pracująca w hotelu, czy też robił to za nią system, istotnym elementem [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Piotr Olesiński, YieldPlanet

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *