Hotele na razie bez zwolnienia z ZUS za listopad. Czy zostaną objęte „Tarczą dla Rozwoju”?   KORONAWIRUS

W ramach szeregu działań antykryzysowych wprowadzonych przez rząd, hotele (PKD 55.10.Z) mogą obecnie skorzystać ze zwolnienia ze składek na ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień, pod warunkiem spadku przychodów o co najmniej 75% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Prawdopodobnie będą mogły skorzystać także z niektórych narzędzi zawartych w „Tarczy dla Rozwoju” ogłoszonej na początku tego miesiąca przez premiera Mateusza Morawieckiego.


Obecnie w ramach Tarczy 5.0 dla sektora turystycznego (w tym m.in. z branży hotelarskiej, organizacji targów, konferencji) podmioty które zanotowały co najmniej 75% spadku przychodów w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek, w stosunku do analogicznego miesiąca 2019 roku i nie zalegały dotychczas ze składkami, mogą wystąpić o zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień oraz wrzesień 2020 roku. Co istotne wnioski trzeba złożyć najpóźniej do 30 listopada. (szczegółowy wykaz PKD dostępny TUTAJ).


Wraz z zamknięciem stacjonarnej gastronomii 24 października premier Morawiecki zapowiedział również Tarczę 6.0 i w jej ramach kolejne instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami drugiej fali epidemii koronawirusa w tym zwolnienie ze składek ZUS, dodatkowe świadczenie postojowe i bezzwrotne dotacje w kwocie 5 tys. zł. Warunkiem jest m.in. wykazanie, iż przychód z działalności uzyskany w listopadzie 2020 roku był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w listopadzie 2019 roku, jednak wśród branż nie ma niestety hotelarstwa, ani krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.10 Z i 55.20 Z). Pomoc przeznaczona jest przede wszystkim dla restauratorów, sprzedawców detalicznych, organizatorów targów, wystaw i kongresów.
Co istotne, ustawa przewiduje, że rząd może zdecydować - w drodze rozporządzenia - o ponownym przyznaniu dodatkowego świadczenia, w przypadku gdy stan epidemii ulegnie wydłużeniu.


Hotelarze mają jednak nadzieję, że będą mogli skorzystać z rozwiązań przewidzianych w „Tarczy dla Rozwoju”, której szczegóły przedstawił niedawno premier Mateusz Morawiecki. Tworzą ją instrumenty, które już działają i sprawdziły się przy pierwszej fali pandemii wiosną oraz całkiem nowe rozwiązania. Na wprowadzenie niektórych propozycji musi zgodzić się Komisja Europejska. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że rząd zwróci się o to do KE.
Wśród najważniejszych działań w ramach tej Tarczy wymienić można m.in. dofinansowanie kosztów stałych do 70%, umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP, przedłużenie Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm, postojowe, zwolnienie z ZUS, dofinansowanie do pensji i małą dotację (szczegóły założeń dostępne TUTAJ).


Premier Mateusz Morawiecki mówił, że działania te zostaną skierowane do branż najbardziej dotkniętych pandemią. Wymienił w tym kontekście turystkę, hotelarstwo, siłownie i fitness.


Wysłaliśmy oficjalne zapytanie do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniem, czy branże z PKD 55.10 Z i 55.20 Z zostaną objęte działaniami w ramach tej Tarczy. O szczegółach poinformujemy po otrzymaniu odpowiedzi.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *