Jarosław Gowin: Wyciągi narciarskie pozostaną w tym roku zamknięte   KORONAWIRUS

- Skoro branże turystyczna i hotelarska są zamknięte, to jest oczywiste, że będzie to dotyczyć także wyciągów narciarskich - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wicepremier Jarosław Gowin. Zapewnił, że premier dał mu "zielone światło" do pracy nad kolejną transzą pomocową dla biznesu, a konsultacje rozpocząć mają się już w poniedziałek. Jak wynika z informacji "Hotelarza" konsultacje z branżą hotelarską planowane są na wtorek.

W myśl ogłoszonego w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego planu "odmrażania gospodarki" w przyszłą sobotę otwarte mają zostać galerie handlowe, ale restrykcje zostaną utrzymane m.in. w branży fitness, gastronomicznej, hotelarskiej i turystycznej.

W sobotnim programie "Gość Wydarzeń" na antenie telewizji "Polsat News" wicepremier, minister pracy, rozwoju i technologii Jarosław Gowin był pytany o to, czy i te gałęzi gospodarki nie mogłyby działać, podobnie jak handel - w określonym reżimie sanitarnym.

Jak ocenił wicepremier, na razie nie można otworzyć siłowni i restauracji, ponieważ tam najłatwiej zakazić się SARS-CoV-2.

-Badania polskie i zagraniczne wyraźnie pokazują, że to są formy działalności gospodarczej, w których kontakty międzyludzkie są najgroźniejsze pod kątem możliwości zakażenia się - wyjaśnił wicepremier. Powiedział także, że cały rząd ma pełna świadomość, że przedstawiciele tych branż "są w dramatycznie trudnym położeniu". Powtórzę to, co mówiłem obejmując urząd ministra rozwoju, pracy i technologii, że nikogo z przedsiębiorców nie zostawimy bez pomocy.

Przypomniał także, że w Szwecji wprowadzenie obostrzeń rozpoczęto właśnie od hoteli czy restauracji.

Branża hotelarska na krawędzi upadku

Prowadzący program Grzegorz Kępka przytoczył wtedy wyliczenia Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, że nawet połowa pracowników branży hotelarskiej może stracić pracę.

- Nie jestem takim pesymistą, nie bagatelizując tych wyliczeń. Przypomnę, że Sejm przyjął wczoraj nowe instrumenty pomocowe, m.in. 2 tys. złotych dopłaty dla pracowników zatrudnionych np. w branży turystycznej. Czekamy także na zgodę Komisji Europejskiej na kolejne trzy instrumenty, chociażby całkowite umorzenie pomocy z Polskiego Funduszu Rozwoju, a także pokrywanie do 70 proc. kosztów stałych firm - wymienił Gowin

Wicepremier zapewnił także, że premier Mateusz Morawiecki dał mu "zielone światło, aby dla branż nadal objętych obostrzeniami pracować nad kolejną transzą pomocową".  Konsultacje rozpoczynamy w poniedziałek - poinformował. Z informacji "Hotelarza" wynika, że spotkanie z branżą hotelarską zaplanowane jest na wtorek.

Infrastruktura narciarska także zamknięta

Zapytany, czy podczas zbliżającej się zimy będą funkcjonować wyciągi narciarskie, odparł, że nie. Skoro branże turystyczna i hotelarska są zamknięte, to wydaje się oczywiste, że będzie to też dotyczyć wyciągów narciarskich - uznał.

-Zaznaczam jednak, że będziemy elastycznie reagować na sytuacje w zależności od tego, jaki będzie poziom zakażeń. To jest bardzo ważne, bo każdy z nas może codziennie weryfikować w którą stronę zmierza sytuacja i równocześnie każdy z nas jest współodpowiedzialny za to, czy np. wyciągi narciarskie, czy np. hotele, albo restauracje będą zamknięte dłużej, czy krócej - dodał wicepremier.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *