Portal e-Hotelarz.pl odnotował w ubiegłym roku historyczne rekordy, zarówno pod względem ilości nowych treści, jak i oglądalności. Nasi dziennikarze opublikowali ponad 1000 tekstów, które uzyskały 1,8 mln odsłon, a portal odwiedziło łącznie 641 tys. użytkowników. Ogromną satysfakcją jest dla nas fakt, że branża koncentruje się wokół naszych mediów, poszukując właśnie tutaj istotnych dla siebie informacji.
To był ogromnie trudny i pracowity rok, tak dla całej branży hotelarskiej, jak i dla nas. Chcąc służyć naszym czytelnikom najbardziej aktualnymi i wiarygodnymi informacjami, zespół redakcyjny pracował przez 7 dni w tygodniu dostarczając poprzez portal e-Hotelarz.pl i drukowanie wydanie "Hotelarza" najnowszych, pogłębionych, opartych na wielu źródłach informacji.
Jak nietrudno się domyślić na samym portalu największą popularność zdobyły teksty bezpośrednio związane z dynamicznie zmieniającą się sytuacją dotyczącą obostrzeń epidemicznych.
Najwięcej użytkowników odwiedziło portal w maju (118 tys.), a konkretnie 12 maja (27 tys.). Ogółem nasza oglądalność w 2020 roku była wyższa aż o 178 tys. (+38%) niż w roku 2019.
A oto teksty które wzbudziły największe zainteresowanie naszych czytelników:
- Kiedy ponowne otwarcie granic? (10.05.2020; 45 tys. UU)
Choć Komisja Europejska zaapelowała w piątek do państw członkowskich by utrzymanie zamkniętych granic potrwało jeszcze przez ponad miesiąc - do połowy czerwca, to już 15 maja ogłoszone mają zostać wskazówki dotyczące reżimu sanitarnego w turystyce po otwarciu granic.
- Ograniczenia funkcjonowania noclegowych obiektów turystycznych (14.03.2020; 20 tys. UU)
W opublikowanym w nocy z piątku na sobotę rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego sprecyzowano ograniczenia nałożone na funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy. W myśl nowych przepisów ustanawia się czasowe ograniczenie działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20). To m.in. apartamenty na krótki najem, agroturystyka i ośrodki kolonijne. Przepisy wchodzą w życie w okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
- Oficjalne wytyczne dla funkcjonowania hoteli w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce (29.04.2020; 15 tys.)
Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS opublikowało dziś na swojej stronie internetowej wytyczne dla funkcjonowania hoteli/obiektów/pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce.
- Tadeusz Gołębiewski zaciąga kredyty na ratowanie hoteli i miejsc pracy (3.05.2020; 9 tys.)
Na 30 milionów złotych szacuje koszty utrzymania wszystkich pracowników i zamkniętych hoteli przez 3 miesiące twórca i właściciel siódmej największej sieci hotelowej w Polsce, Tadeusz Gołębiewski. Aby uzyskać tę kwotę zastawił cały swój majątek, łącznie z domem.
- Od soboty hotele bez basenów i z gastronomią tylko do pokoi – NIEOFICJALNE (26.11.2020; 9 tys.)
Jeszcze dziś w Dzienniku Ustaw opublikowane ma zostać rozporządzenie określające obostrzenia obowiązujące w ramach tzw. "Etapu odpowiedzialności" od soboty 28 listopada do niedzieli 27 grudnia 2020 r. - ustalił nieoficjalnie "Hotelarz". Hotele nadal pozostaną w tym okresie niedostępne dla gości podróżujących w celach turystycznych, dodatkowo ustawodawca zdecydował o zamknięciu dla pozostałych gości basenów, siłowni i możliwości stacjonarnego korzystania z restauracji.
- Pandemia koronawirusa radykalnie zmieni pobyty w hotelach (22.04.2020; 9 tys.)
Jeszcze trzy miesiące temu pobyt w hotelu, który nie oferowałby śniadania w formie bufetu, dostępu do tradycyjnej restauracji, czy nawet strefy wellness, byłby nie do pomyślenia dla większości gości. Dziś z uwagi na pandemię koronawirusa hotelarstwo musi radykalnie się zmienić, od meldowania gości, przez zapewnienie posiłków, po sprzątanie.
- Największe sieci hotelowe tną koszty (27.03.2020; 9 tys.)
Sieć Marriott zdecydowała m.in. o oddelegowaniu na urlop dziesiątek tysięcy pracowników na okres od 60 do 90 dni, a także skróceniu tygodnia pracy osobom, które nie są zatrudnione przez konkretne obiekty, ale odpowiadają na przykład za wyniki danych regionów lub pracują w centralach firmy. Podobne decyzje podjęły sieci Hilton i Hyatt.
- Są kolejne wyjątki od zakazu korzystania z hoteli (27.12.2020; 8 tys.)
Opublikowane właśnie Rozporządzenie poszerza listę wyjątków o kolejne grupy gości, które będą mogły korzystać z hoteli w okresie od 28 grudnia do 17 stycznia. Warunkowa zgoda dotyczy m.in. żołnierzy wojsk sojuszniczych, działalności Domu Poselskiego, cudzoziemców niemogących kontynuować podróży, pasażerów i załogi opóźnionych, czy odwołanych samolotów, oraz osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję, czyli na przykład obsługę czy artystów "Sylwestra Marzeń" TVP. Jako pierwszy informuje o tym "Hotelarz"
- To już oficjalne. W Pobierowie powstanie hotel Hilton Garden Inn (2.02.2020; 8 tys.)
Inwestor, belgijska firma Fenixco, oficjalnie potwierdziła rozpoczęcie prac przy kompleksie Pinea w Pobierowie na który składać będą się trzy połączone budynki - hotel Hilton Gardenn Inn (zarządzany przez VHM Hotel Management), condohotel, oraz całoroczne apartamenty. "Hotelarz" informował o tym jako pierwszy w 2018 roku.
- Restauracje w hotelach w okresie zagrożenia epidemicznego – rekomendacja „Hotelarza” (14.03.2020; 8 tys.)
Ogłoszone wczorajszej nocy rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, ogranicza funkcjonowanie restauracji na terenie Polski, które od dziś świadczyć mogą jedynie usługi na wynos. Wielu hotelarzy ma dylemat, czy restauracje hotelowe mogą być otwarte dla gości obiektów, oraz w jaki sposób serwować śniadania.
- Czechy zamykają restauracje i hotele. Otrzymają 100 proc. zwrotu za czynsze i wynagrodzenia (15.12.2020; 7 tys.)
Rząd Czech w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem podjął decyzję o zaostrzeniu obostrzeń od najbliższego piątku. Zamknięte zostaną m.in. hotele i restauracje. Uchwalony został także program wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych restrykcjami przewidujący m.in. zwrot 100 proc. czynszów za trzy miesiące, 100 proc. wynagrodzeń i opłat, a także specjalne rekompensaty za pokoje w obiektach noclegowych.
- Hotelowe baseny i siłownie zamknięte, posiłki tylko do pokoi – TO JUŻ OFICJALNE (26.11.2020; 6 tys.)
Potwierdziły się dzisiejsze nieoficjalne informacje "Hotelarza". W Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie rozporządzenie określające obostrzenia obowiązujące w ramach tzw. "Etapu odpowiedzialności" od soboty 28 listopada do niedzieli 27 grudnia 2020 r. Hotele ostatecznie nadal pozostaną w tym okresie niedostępne dla gości podróżujących w celach turystycznych, dodatkowo jak pisaliśmy wcześniej, ustawodawca zdecydował, że posiłki dostarczane muszą być gościom do pokoi. Zakazana jest także działalność hotelowych basenów, saun, łaźni tureckich i salonów masażu.
- Hotele ostatecznie dopisane do Tarczy 6.0, ale zakres pomocy mocno ograniczony (20.11.2020; 6 tys.)
Dziś w nocy Sejm uchwalił nową wersję Ustawy pomocowej dla branż szczególnie dotkniętych gospodarczymi skutkami obostrzeń gospodarczych. Ostatecznie niektórymi narzędziami w niej zawartymi zostaną objęci także hotelarze z wiodącym PKD 55.10 Z (hotele i podobne obiekty zakwaterowania), zakres pomocy został jednak ograniczony i w przypadku tego PKD sprowadza się głównie do jednorazowego świadczenia postojowego dla prowadzących działalność gospodarczą przy utracie przychodów o 75%. Z ustawy wypadła jednak m.in. poprawka zawierająca dopłaty do pensji, czy przedłużenie zwolnień z ZUS od października. Teraz będzie to przedmiotem prac w Senacie.
- Hotel Kopieniec walczy o przetrwanie, ale bank blokuje mu środki z PFR (26.12.2020; 6 tys.)
Bank Spółdzielczy Ziem Górskich Karpatia obsługujący rachunek hotelu Kopieniec w Murzasichle, zablokował wszystkie środki jakie obiekt ten otrzymał w ramach subwencji od Polskiego Funduszu Rozwoju – twierdzą właściciele hotelu. Ich zdaniem, a także zdaniem reprezentującej hotel kancelarii prawnej, działanie to było całkowicie bezprawne, a brak dostępu do środków może skutkować upadkiem rodzinnego biznesu.
Sejm przyjął część poprawek Senatu do Tarczy 6.0, rozszerzających zakres branż, które zostaną objęte rozwiązaniami pomocowymi o kilkanaście nowych m.in. o firmy z branży cateringowej, czy transportowej. Niestety z większości tych narzędzi nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący hotele, którzy mogą liczyć tylko na prawo do wynagrodzenia postojowego w wypadku spadku obrotów o 75 procent.
Dodaj komentarz