Nobu Hotel Warszawa zwycięzcą konkursu Art in Architecture Festival   POD PATRONATEM HOTELARZA

Rozstrzygnięta została druga edycja konkursu Art in Architecture Festival, promującego wykorzystanie sztuki w obiektach komercyjnych oraz w przestrzeni publicznej i prywatnej. Za najlepszą realizację w kategorii „Hotel” jury uznało wnętrza Hotelu Nobu w Warszawie z pracami m.in. Anny Bimer i Piotra Uklańskiego. „Hotelarz” był patronem medialnym konkursu.

Złotą Statuetkę z wizerunkiem Leonarda da Vinci przyznano architektom Przemo Łukasikowi i Łukaszowi Zagale z pracowni Medusa Group oraz inwestorowi hotelu – Tacit Investment Polska. W uzasadnieniu werdyktu jury zwróciło uwagę na wyrafinowaną kompozycję architektury i sztuki zamkniętej w eleganckiej przestrzeni. Surowy beton i szkło w zestawieniu z miękkim drewnem stwarza doskonałe tło – przestrzeń dla  delikatnych w wyrazie prac malarskich.

„Sztuka, wypełniająca wnętrza Nobu Hotel, jest łącznikiem pomiędzy japońskim DNA hotelu a polskim kontekstem miejsca. Do pokoi wybrane zostały eleganckie, niemal biżuteryjne prace Anny Bimer, przywołujące skojarzenia z japońskimi drzeworytami. Prace Piotra Uklańskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, użytymi elementami odnoszą się do ważnych w kulturze Japonii materiałów, jakimi są ceramika i tkanina. Naturalne techniki prac oraz ich organiczność ocieplają delikatnie surowe wnętrza hotelu” – powiedziała Katarzyna Wąs, odpowiedzialna na zlecenie inwestora i w porozumieniu z architektami za dobór dzieł sztuki do nowej części hotelu.

Celem festiwalu jest zachęcenie inwestorów, architektów i projektantów wnętrz do współpracy z artystami przy realizacji wystroju wnętrz prywatnych i przestrzeni publicznych. W tym roku jury pod przewodnictwem arch. Witolda Dudka z pracowni APA Wojciechowski, wybrało cztery najlepsze projekty, których integralną częścią są dzieła sztuki.

W kategorii „Biuro” laureatem została pracownia JEMS Architekci. Jurorzy nagrodzili wnętrza warszawskiej siedziby biura, w których wyeksponowano obrazy Tomasza Trzupka. Artysta stworzył własny, malarski język, w wyrazisty sposób ilustrujący charakter projektów tworzonych przez JEMS Architekci. Seria obrazów eksponowanych w siedzibie pracowni powstała dla uczczenia trzydziestolecia działalności biura, otwartego na różnorodne idee i poglądy, ale zachowującego własny, rozpoznawalny język, który charakteryzuje racjonalizm i umiarkowanie. „Surowa przestrzeń wnętrza koresponduje z surową formą elementów wystroju architektonicznego, w co doskonale wpisują się prace graficzne. Spójna kolorystyka wnętrza i prac stwarza wrażenie jednorodności. Światło dzienne dopełnia stworzoną kompozycję poprzez ciekawą grę światłocieni” – powiedział Witold Dudek.

W kategorii Przestrzeń publiczna” jury zdecydowało o przyznaniu głównej nagrody Bartoszowi Haduchowi i Łukaszowi Marjańskiemu z pracowni NarchitekTURA, a także Muzeum Narodowemu w Krakowie za aranżację wystawy monograficznej Stanisława Wyspiańskiego. Architektom udało się w niej zachować równowagę między neutralnym tłem dla eksponatów, a unikalną scenografią podkreślającą geniusz artysty.

W kategorii „Mieszkanie / Dom” jurorzy nagrodzili wnętrze domu z obrazami Grzegorza Worpusa-Budziejewskiego oraz rzeźbami Willy’ego Verginera i Marcina Rząsy. Złote Statuetki z przyznano autorce projektu arch. Katarzynie Kuo Stolarskiej z pracowni KUOO Architects oraz prywatnemu inwestorowi.

Organizatorem konkursu Art in Architecture Festival jest Fundacja Innowacji Społeczno-Kulturalnych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Patronat medialny nad wydarzeniem poza „Hotelarzem” objęli też: „Elle Decoration”, Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, „Dobre Wnętrze”, „Czas na Wnętrze”, Artinfo.pl, Exspace.pl, Designteka.pl, Magazif.com, WhiteMAD, Foorni.pl, Law Business Quality, „Architektura & Biznes” oraz agencja OKK! PR.

HOTEL

Projekt: MEDUSA GROUP Przemo Łukasik, Łukasz Zagała

Inwestor: Tacit Investment Polska S.A.

fot. Juliusz Sokołowski, Pion Photography, Szymon Adamczyk

PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

Projekt: NArchitekTURA Bartosz Haduch, Łukasz Marjański

Inwestor: Muzeum Narodowe w Krakowie

fot. Jakub Certowicz, fot. Bartosz Cygan

BIURO

Projekt i inwestor: JEMS Architekci sp. z o.o.

fot. Piotr Waleszkiewicz

MIESZKANIE/DOM

Projekt: KUOO ARCHITECTS Katarzyna Kuo Stolarska

Inwestor: prywatny

fot. Katarzyna Kuo Stolarska i Mateusz Kuo Stolarski


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *