Jarosław Gowin: Najpierw otwarcie handlu, pozostałe branże muszą poczekać   KORONAWIRUS

- Jeżeli sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu, np. nie da o sobie znać na dużą skalę nowa mutacja koronawirusa, to moim zdaniem od 1 lutego powinniśmy w 100 proc. otworzyć handel, czyli w praktyce galerie handlowe. Jednak nie mam dobrych prognoz dla branż, które są najbardziej dotknięte lockdownem: turystyki, gastronomii. Tutaj musimy się uzbroić w cierpliwość na co najmniej kolejne tygodnie - powiedział dziś w radiu TOK FM wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju, pracy i technologii, fot. gov.pl

- Deklaracja w tej chwili, że np. od 1 lutego otworzymy hotele, byłaby nieodpowiedzialna - dodał polityk.

Dopytywany o gospodarcze skutki lockdownu dodał -W piątek rozpoczynamy wielką akcję wsparcia finansowego (tzw. tarcza Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0 - red.), drugą transzę finansową, w ramach której do przedsiębiorców trafi około 20 mld złotych. To będą poważne środki. To nie pieniądze rządu, tylko każdego z nas. Nie chcę bagatelizować skali problemu tych branż, ale skoro wszyscy Polacy składają się na pomoc, to ta nadzwyczajna sytuacja wymaga poczucia odpowiedzialności z ich strony - podkreślał Gowin. 

Polityk Zjednoczonej Prawicy apelował też o "poczucie solidarności i odpowiedzialności". Zaznaczył, że -Duża część firm ma "poduszkę" z wiosenno-letniej tarczy finansowej. Zdaję sobie sprawę, że to nie dotyczy gastronomii czy hotelarstwa, bo te branże są praktycznie od trzech miesięcy zamknięte. Od jutra do tych branż zacznie trafiać łączna kwota 13 mld zł - mówił Gowin. 

Dziennikarz TOK FM  zwrócił uwagę, że wiele firm nie zostało ujętych ani w tarczy branżowej 6.0, ani w tarczy PFR 2.0. - Każdy sygnał od firm jest analizowany. Konsultujemy to z ministerstwem finansów. Jeśli mamy wspólne rekomendacje, to one trafiają do Rady Ministrów. W przyszłym tygodniu ogłosimy dodatkową listę kodów działalności gospodarczej, które będą objęte tarczą finansową i zostaną dołączone do wcześniejszej tarczy branżowej. Nie chce dzisiaj o niczym przesądzać, to musi być decyzja Rady Ministrów. Będę rekomendował rozszerzenie listy o kilka dodatkowych form prowadzenia działalności gospodarczej - zapowiedział Gowin. 

Polityk odniósł się również do sytuacji przedsiębiorców, którzy zamierzają otworzyć swoje biznesy pomimo obostrzeń - Nie chcę mówić o konsekwencjach prawnych, bo te są oczywiste. Ci przedsiębiorcy, którzy złamią warunki rozporządzania, po prostu nie otrzymają pomocy - ostrzegał w magazynie EKG w TOK FM.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *