Konsultacje Jarosława Gowina z hotelarzami   KORONAWIRUS

Zakończyła się telekonferencja wicepremiera, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z reprezentantami branży hotelarskiej, dotycząca jej bieżącej sytuacji i dalszych postulatów. Hotelarze zwrócili uwagę na to, że hotele zdały egzamin i ściśle przestrzegają ustalonych rygorów sanitarnych, a także na fakt, że obiekty zlokalizowane poza głównymi atrakcjami turystyki zimowej notują w tygodniu bardzo niskie obłożenie- dowiedział się „Hotelarz”.

fot. Adobe Stock

Premier Gowin zwrócił uwagę na wzrastającą ilość nowych przypadków infekcji i konieczność utrzymania równowagi pomiędzy odmrażaniem poszczególnych sektorów gospodarki a utrzymaniem pandemii pod kontrolą.

Hotelarze zgodnie podnieśli, że absolutnie nie może dojść do sytuacji, w której hotele zostaną ponownie zamknięte.

Podczas spotkania padła sugestia, że rząd powinien rozważyć możliwość ogłaszania nowych decyzji o obostrzeniach w odstępach miesięcznych, a nie jak dotychczas, 2-tygodniowych, jednak postulat ten nie może zostać zrealizowany z uwagi na nieprzewidywalność wzrostów zakażeń.

Środowisko hotelarzy mówiło też o tym, że zarówno badania, jak i przeprowadzone w ostatni weekend kontrole jasno dowodzą, że hotele są bezpiecznymi sanitarnie miejscami. Problemem jest mobilność, dlatego prezes PHH, Gheorghe Marian Cristescu podkreślając fakt, że hotelarze zdali egzamin z działania w reżimie sanitarnym, zaproponował by strona rządowa przeanalizowała możliwość otwarcia hotelowych restauracji w podobnym reżimie, co spowoduje, że goście obiektów będą bezpieczniejsi. Jak dodał społeczeństwo również w zdecydowanej większości dostosowało się do nowych przepisów, a obrazki z Zakopanego nie mogą stanowić podstaw do uogólnień, ponieważ były to tylko małe grupy kibiców skoków narciarskich, natomiast w innych miejscowościach wypoczynkowych podobne ekscesy nie miały miejsca.

Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP zwrócił z kolei uwagę na to, że wysokie obłożenie notują w zasadzie wyłącznie hotele w górach, natomiast na przykład hotele w Krakowie miały w ten weekend często zaledwie po kilka sprzedanych pokoi.

Poruszano również kwestie wykorzystania bonu turystycznego. Stanowi on ważny instrument wspomagający hotele i tylko w ostatnim tygodniu zrealizowano kolejnych kilka tysięcy płatności tą formułą.
Michał Szeftel, prezes Polskiej Federacji Campinu i Caravaningu zauważył, że bezpiecznie może być także pozostałych formach zakwaterowania i zwrócił się z prośbą o dołączenie campingów do listy beneficjentów bonu.

Obie strony rozmów zgodziły się także co do tego, że potrzebna jest lepsza współpraca z samorządami które powinny bardziej poprzez podległe służby, na przykład Straż Miejską, angażować się w zwracanie uwagi społeczeństwa na konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego.

W spotkaniu z ramienia rządu poza Jarosławem Gowinem wzięli wiceminister MRPiT odpowiedzialny za turystykę, Andrzej Gut-Mostowy, oraz dyrektor departamentu turystyki w MRPiT Dominik Borek.
Środowisko hotelarskie reprezentowali m.in. – z ramienia IGHP - Marcin Mączyński i PIH – Marek Łuczyński, a także reprezentanci PHH – Gheorghe Marian Cristescu, PSWK - Michał Borychowski, PTTK – Jerzy Kapłon, PFCiC – Michał Szeftel, PFTW – Wiesław Czerwiec. W spotkaniu wzięli udział również reprezentanci POT – Rafał Szlachta i Anna Salamańczyk-Mohel.

Wnioski z dzisiejszego spotkania zostaną przedstawione premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, do którego należy ostateczna decyzja co do dalszych obostrzeń obowiązujących od marca. Z nieoficjalnych informacji „Hotelarza” wynika, że decyzje te podjęte mają zostać w najbliższy wtorek.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *