Ranking przychodów polskich sieci hotelowych   "HOTELARZ"

2019 - ostatni rok kończący siedmioletni cykl nieprzerwanego wzrostu wskaźników operacyjnych polskich hoteli. Rok, który jeszcze długo dla rynku hotelowego będzie datą oddzielającą dwie rzeczywistości i swoistym punktem odniesienia wszelkiego rodzaju analiz. Dlatego uznaliśmy, że ten wyjątkowy rok, potrzebuje wyjątkowego podsumowania, zestawienia jakiego jeszcze w historii polskiego hotelarstwa nie było. Oto ranking przychodów 20 największych polskich sieci hotelowych w 2019 roku.

fot. Adobe Stock

Oczywiście zestawienie to w roku 2021 niewiele ma wspólnego z obecną rzeczywistością. Polskie hotele pogrążone są w największym w historii kryzysie i walczą resztkami sił o przetrwanie. Niemniej mamy ogromną nadzieję, że jeszcze w tym roku rynek zacznie się stabilizować, a hotelarstwo na nowo definiować. W przyszłości sprawdzimy jak hotele poradziły sobie w minionym, bardzo trudnym 2020 roku.

Przygotowanie tego zestawienia nie było łatwym zadaniem. Poszczególne sieci hotelowe posiadają nawet dziesiątki spółek, często świadczących działalność pozahotelową, dlatego musieliśmy przeanalizować profile ich działalności i wyłączyć te segmenty przychodów które uzyskiwane są ze źródeł innych (na przykład działalności deweloperskiej), czy świadczonych ostatecznie na rzecz podmiotów powiązanych.

Dzięki temu ranking przedstawia rzeczywisty obraz rynku, czyli przychody uzyskiwane przez te części przedsiębiorstw, które odpowiadają za działalność hotelową. Zestawienie jest niemalże kompletne, nie zawiera jedynie przychodów sieci Gołębiewski, która ze względu na skalę znalazłaby się najprawdopodobniej w czołówce, ale prowadzona jest na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej, nie składa więc raportów do KRS, a na naszą prośbę o udzielenie informacji, nie odpowiedziała.

Oto i on. Ranking przychodów 20 największych polskich sieci hotelowych za rok 2019:

1. GRUPA ORBIS

Przychody 1,45 mld zł (działalność całej grupy w CEE), 931 mln (hotele zlokalizowane w Polsce)
Największa Grupa hotelowa nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, należąca do francuskiego AccorInvest. Dawny sprywatyzowany podmiot państwowy posiada 73 hotele w 6 krajach Europy (w tym 43 w Polsce) z 14 tys. pokoi. Sama jedna ma przychody wyższe niż zsumowane kolejnych 10 podmiotów

2. ZDROJOWA HOTELS

Przychody – 212 mln zł
Druga największa sieć hotelowa w Polsce pod względem przychodów. W 2019 roku dysponowała 13 obiektami hotelarskimi, w tym największy to 340-pokojowy Radisson Blu Resort. Według wypowiedzi medialnych nowe projekty grupy zostały wstrzymane, ale jeszcze może zaskoczyć.

3. GRUPA POLSKI HOLDING HOTELOWY

Przychody – 169 mln zł
Państwowe przedsiębiorstwo powołane w celu konsolidacji obiektów hotelowych spółek Skarbu Państwa i poprawy ich rentowności. Największa sieć z wyłącznie polskim kapitałem pod względem liczby obiektów i pokoi. Imponujący rozwój – spółka posiadająca w 2016 roku zaledwie 4 obiekty, w 2019 roku miała ich już 25 i to wiele działających pod międzynarodowymi markami, takimi jak Renaissance, Moxy, Hampton by Hilton, czy Holiday Inn. Część spółek (m.in. WAM) dołączyła do holdingu dopiero jesienią 2019 roku, w zestawieniu ujęliśmy więc tylko tę część ich przychodu która przypadła na te miesiące. Gdyby liczyć zsumowany przychód wszystkich spółek, ten przekroczyłby 215 mln zł. W 2020 roku sieć powiększyła się także o pięciogwiazdkowy warszawski hotel Regent. Nieoficjalnie mówi się o kolejnych dużych przejęciach, m.in. hoteli Geovita, Interferie, czy Elbest.

4. PURO HOTELS
Przychody – 137 mln zł

Sieć hotelowa z norweskim kapitałem posiadająca w 2019 roku 7 hoteli z ponad 1000 pokojami. W 2018 roku pozyskała potężnego inwestora w postaci Marka Piechockiego, prezesa zarządu LPP SA i przewodniczącego rady nadzorczej spółki Family Investments 3. LPP jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm odzieżowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

5. HOLDING LIWA
Przychody – 133 mln zł

W 2019 sieć posiadała tylko sześć hoteli z ponad 500 pokojami, ale za to były to jedne z najlepszych hoteli na rynkach na których działa, czyli w kluczowych dużych miastach. Pandemia przesunęła w czasie otwarcie Grand Hotelu Łódź.

6. GRUPA ARCHE
Przychody – 109 mln zł

Jeden z najaktywniejszych inwestorów hotelowych w Polsce, angażujący się w wiele niezwykle interesujących projektów historycznych. Sieć w 2019 roku miała 13 hoteli z niemal 2000 pokoi, a w 2020 uruchomiła swój flagowy obiekt Cukrownia Żnin. Na różnym etapie zaawansowania są kolejne inwestycje m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Pile, Białymstoku, Krakowie i Mielnie. W zestawieniu przychodów ujęliśmy obiekty działające przez cały 2019 rok.

7. GÓRSKIE RESORTY
Przychody – 105 mln zł

Jeden z największych graczy rynku condo w Polsce. W 2019 roku 6 hoteli z ponad 1000 pokoi. W 2020 roku otworzył kolejne hotele w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Planowane są następne inwestycje z deklaracją stałego zysku dla właścicieli.

8. QUBUS HOTELS
Przychody – 105 mln zł

Sieć najdynamiczniej rozwijająca się w pierwszej dekadzie tego wieku. Obecnie dysponuje ponad 1200 pokoi w 12 obiektach. Ostatnim otwartym obiektem był hotel Alto w Żorach w 2015 roku, który miał być początkiem nowej marki.

9. HOTELE DESILVA
Przychody – 103,5 mln zł

Sieć prowadzi obiekty pod markami własnymi, oraz zarządza kupionymi od Orbisu hotelami pod markami Mercure i ibis. W swoim portfolio w 2019 posiadała 15 obiektów z ponad 1,5 tys. pokoi. Część obiektów działających w ramach sieci prowadzonych jest przez osoby fizyczne w ramach JDG, więc pozyskane dane mają w tej części charakter deklaratywny, nie ma możliwości ich zweryfikowania w sprawozdaniach KRS.

10. DOBRY HOTEL
Przychody – 103 mln zł

Dynamicznie zmieniająca się sieć kierowana przez Leszka Mięczkowskiego. W 2019 roku posiadała 11 hoteli z niemal 800 pokojami.

11. GRUPA SATORIA
Przychody – 80 mln zł

Sieć z ośmioma hotelami w Warszawie, Krakowie i Gdańsku (gdzie jej spółka córka VHM Hotel Management, dzierżawi Hamptona by Hilton Old Town) i ponad 1200 pokoi. Jej przychody szacowaliśmy z wyłączeniem działalności pozahotelowej.

12. JW CONSTRUCTION
Przychody – 78 mln zł

Spółka holdingowa, kontrolująca kilkanaście spółek głównie z branży deweloperskiej, budująca głównie w Warszawie i okolicach. W zestawieniu ujęliśmy jednak jej przychody tylko z działalności hotelowej. W 2019 dysponowała 7 hotelami z ponad 1100 pokojami.

13. HOTELE WARSZAWSKIE SYRENA
Przychody – 75 mln zł

Sieć trzech warszawskich hoteli – Polonia Palace, Metropol i MDM – z ponad 500 pokojami w ścisłym centrum stolicy. Należy do austriackiej grupy Strabag, której głównym udziałowcem są firmy związane z rosyjskim biznesmenem Olegiem Deripaską.

14. HOTELE DIAMENT
Przychody – 75 mln zł

Największa sieć hotelowa na Śląsku. Posiadała w 2019 roku 12 hoteli z ponad 900 pokojami.

15. HOTELE NOSALOWY
Przychody – 67 mln zł

W 2019 w ramach sieci działały cztery obiekty w Zakopanem, wraz z największym na Podhalu centrum kongresowym. W 2020 Grupa otworzyła 5-gwiazdkowy hotel Nosalowy Park (wcześniej Villa Marilor), który z miejsca stał się jednym z najlepszych hoteli w zimowej stolicy Polski.

16. FOCUS HOTELS
Przychody – 65 mln zł

Polska sieć hotelowa należąca do notowanej na GPW, Grupy Immobile. Rozwija się poprzez dzierżawę hoteli. Imponujący wzrost przychodów – jeszcze w 2017 jej przychody wynosiły 44 mln, w 2018 - 54, aby po roku wzrosnąć do 65 mln. W 2019 dysponowała 970 pokojami w 11 obiektach i planuje hotel na kluczowym rynku, w Warszawie.

17. MALINOWE HOTELE
Przychody – 61 mln zł

3 uzdrowiskowe hotele z 284 pokojami. Ostatnim otwartym hotelem sieci był Malinowy Raj w Solcu Zdroju w 2015 roku.

18. HOTELE SPA DR IRENA ERIS
Przychody – 61 mln zł

Sieć trzech luksusowych hoteli SPA z niespełna 300 pokojami na Wzgórzach Dylewskich k. Ostródy, w Krynicy-Zdroju i Polanicy-Zdroju, należących do Ireny Eris i Henryka Orfingera, właścicieli kosmetycznej firmy Dr Irena Eris.

19. Q HOTELS
Przychody – 57 mln zł

Blisko 500 pokoi w dużych miastach pod jedną własną marką. Wcześniej zarządzana przez sieć Dobry Hotel z częścią obiektów działającą pod marką Best Western. Właściciel to mniejszościowy wspólnik Dairusza Miłka z CCC, który kupił warszawski biurowiec, w której aktualnie mieści się siedziba partii rządzącej.

20. GRUPA ANDERS
Przychody – 54 mln zł

Lider rynku na Warmii i Mazurach założony przez Andrzeja Dowgiałło. Posiada pięć obiektów z 400 pokojami.

Oraz pierwsza sieć trzeciej dziesiątki…

21. BACHLEDA GROUP
Przychody – 51 mln zł

Kolejny zakopiański podmiot. Należy do rodziny Bachleda-Curuś, której głową jest były burmistrz. Za działalność hotelową odpowiadają obiekty w Zakopanem i Krakowie z prawie 500 pokojami

Szersze opisy poszczególnych sieci, wraz z ich planami inwestycyjnymi w najnowszym wydaniu "Hotelarza", którego prenumeratę można zamówić TUTAJ.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *