Hotele i obiekty noclegowe objęte Tarczą 8.0   KORONAWIRUS

Z początkiem marca weszły w życie przepisy przewidujące kolejne rozwiązania pomocowe dla przedsiębiorców najbardziej dotkniętych skutkami pandemii, w tym m.in. dla hoteli i obiektów noclegowych z przeważającym PKD 55.10 i 55.20.

Wśród rozwiązań przewidzianych dla ww. kodów PKD ustawodawca przewidział możliwość ubiegania się o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy.

Wnioskujący będą musieli wykazać, że przychód z ich działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego lub we wrześniu 2020 r.

Świadczenie postojowe

Przedsiębiorcy ci mogą ubiegać się także o świadczenia postojowe maksymalnie trzykrotnie. W przypadku świadczenia postojowego z poprzedniego rozporządzenia, czyli tzw. tarczy 7.0, już wypłacone świadczenie postojowe pomniejsza uprawnienie od świadczenia z najnowszego rozporządzenia. Przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek RSP-DD7 i otrzymali świadczenie postojowe (na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19), mogą wnioskować o jedno świadczenie mniej. Wniosek i wypłacone świadczenie z tarczy 7.0 pomniejsza liczbę świadczeń postojowych, o które przedsiębiorcy mogą wystąpić na podstawie nowego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r.

Dotacja 5 tys. zł

Przedsiębiorcy z kodami 55.10.Z i 55.20 Z mogą ubiegać się także trzykrotnie o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy (5 tys. mcznie).

Aby otrzymać dotację, trzeba wykazać, że przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego lub we wrześniu 2020 r.

Kody te uprawnione będą także do zwolnienia z opłacania składek ZUS za grudzień 2020, a także styczeń i luty 2021

Pełna treść rozporządzenia dostępna jest pod tym linkiem.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *