W centrum Katowic powstanie „krzywy” aparthotel

W centrum Katowic u zbiegu ul. Mariackiej i Francuskiej powstać ma oryginalny architektonicznie aparthotel z krzywiznami à la Krzywy Domek w Sopocie, 25 apartamentami, dwupiętrową restauracją i tarasem na ostatniej kondygnacji.

Działka została sprzedana przez miasto w 2013 r. prywatnemu właścicielowi, który miał tam budować biurowiec, ale prace nigdy nie ruszyły, a na niewielkim placu ostatecznie urządzono parking. „W związku z tym, że inwestycji nie rozpoczęto a był to warunek przetargu – Katowice w końcu odkupiły działkę i przekazały ją do Towarzystwa Budownictwa Społecznego” – informuje serwis katowice.naszemiasto.pl. Teraz katowicki TBS planuje postawić tam aparthotel apartamentami od 30 do 60 m kw. na wynajem krótkoterminowy. Inwestor ma już pozwolenie na budowę.

Autorem projektu jest architekt Wojciech Koziarski, który podkreśla eksponowaną lokalizację inwestycji w centralnej części Śródmieścia. Ul. Francuska to jedna z najbardziej ruchliwych dróg w centrum, Mariacka to imprezowy deptak, a obok biegną jeszcze tory kolejowe. –Widok z pociągu był jednym z pierwszych wątków przy projektowaniu budynku. Jadąc wielokrotnie do Katowic z Warszawy oglądałem z okien pociągu miasto zupełnie inne - brzydkie i brudne - niż to, które znam z perspektywy pieszego czy rowerzysty. Pociąg przed dojazdem do dworca często zwalnia albo zatrzymuje się właśnie na wysokości ulicy Francuskiej. To tu narodził się pomysł eleganckiej, ale nowoczesnej i dynamicznej bryły, mimo wszystko czystej w formie - jednokolorowej, bez daszków, balkonów, gzymsów itp. – tłumaczy architekt serwisowi. – Budynek jako jeden z niewielu nowo powstających w Katowicach miał być kontynuacją pierzei w ulicy Mariackiej, mając jednocześnie trzy elewacje położone w liniach innych ulic: Mariackiej, Francuskiej i Tylnej Mariackiej.

Dlatego bryła hotelu ma charakterystyczne różne krzywizny z każdej strony. Ma to nadać całości dynamizmu. – Elewacja jest skomplikowana i wielopoziomowa w odbiorze, dlatego do wykończenia budynku zastosowano wyłącznie dwa kolory. To płyty z włókno-cementu w odcieniu piaskowca, dobrane kolorystycznie do kamienia, z którego zbudowano Kościół Mariacki oraz barwione w kolorze butelkowej zieleni szkło z warstwą refleksyjną. W efekcie zastosowania tego koloru i typu szkła w oknach zamocowanych pod różnymi kątami będą odbijały się kadry z otoczenia – wyjaśnia architekt.

Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku, a zakończenie w drugim kwartale 2023 roku.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *