KATOWICE: przy Mariackiej powstanie „krzywy” aparthotel

W centrum Katowic u zbiegu ul. Mariackiej i Francuskiej powstać ma oryginalny architektonicznie aparthotel z krzywiznami à la Krzywy Domek w Sopocie, 25 apartamentami, dwupiętrową restauracją i tarasem na ostatniej kondygnacji.



Inwestycja powstanie na działce przekazanej przez miasto Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które planuje postawić tam aparthotel z apartamentami od 30 do 60 m kw. na wynajem krótkoterminowy. Otrzymało już pozwolenie na budowę, a zakończenie prac budowlanych przewidywane jest w drugim kwartale 2023 r. Projekt architektoniczny przygotował Wojciech Koziarski, który podkreśla eksponowaną lokalizację inwestycji w centralnej części Śródmieścia. Ul. Francuska to jedna z najbardziej ruchliwych dróg w centrum, Mariacka to imprezowy deptak, a obok biegną jeszcze tory kolejowe. – Widok z pociągu był jednym z pierwszych wątków przy projektowaniu budynku. Jadąc wielokrotnie do Katowic z Warszawy, oglądałem z okien pociągu miasto zupełnie inne – brzydkie i brudne – niż to, które znam z perspektywy pieszego czy rowerzysty. Pociąg przed dojazdem do dworca często zwalnia albo zatrzymuje się właśnie na wysokości ulicy Francuskiej. To tu narodził się pomysł eleganckiej, ale nowoczesnej i dynamicznej bryły, mimo wszystko czystej w formie, bez daszków, balkonów, gzymsów itp. – tłumaczy architekt serwisowi katowice. naszemiasto.pl. – Budynek jako jeden z niewielu nowo powstających w Katowicach miał być kontynuacją pierzei w ul. Mariackiej, mając jednocześnie trzy elewacje położone w liniach innych ulic: Mariackiej, Francuskiej i Tylnej Mariackiej. Dlatego bryła obiektu ma charakterystyczne, różne krzywizny z każdej strony. Ma to nadać całości dynamizm. – Elewacja jest skomplikowana i wielopoziomowa w odbiorze, dlatego do wykończenia budynku zastosowano wyłącznie dwa kolory. To płyty z włókno-cementu w odcieniu piaskowca, dobrane kolorystycznie do kamienia, z którego zbudowano kościół Mariacki, oraz barwione w kolorze butelkowej zieleni szkło z warstwą refleksyjną. W efekcie zastosowania tego koloru i typu szkła, w oknach zamocowanych pod różnymi kątami będą odbijały się kadry z otoczenia – wyjaśnia architekt. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *