Łukasz Płoszyński, Focus Hotels: Nie rozumiemy dlaczego to hotele są zamykane w pierwszej kolejności   KORONAWIRUS

-Dla nas najbardziej szokujące jest to, że przez ponad rok nikt z rządzących nie dał odpowiedzi dlaczego to akurat hotele są zamykane w pierwszej kolejności. A drugą rzeczą która najbardziej niekorzystnie wpływa na nasz biznes, poza samymi ograniczeniami, jest brak przewidywalności kolejnych działań i kroków, nie wiemy czego możemy się spodziewać – mówił podczas podcastu Grupy Kapitałowej Immobile SA, Łukasz Płoszyński, wiceprezes zarządu sieci Focus Hotels.

Od lewej: Łukasz Płoszyński, Mikołaj Jerzy i Rafał Jerzy

Statystyki zachorowań na COVID-19 wśród gości

Płoszyński podczas rozmowy mówił także o tym jak bezpieczne pod kątem epidemicznym są hotele i jak niewiele zachorowań odnotowano w nich w ubiegłym, pandemicznym roku.

-W całym zeszłym roku mieliśmy wśród naszych gości odnotowaliśmy 6 przypadków zakażenia na dziewięćdziesiąt kilka tysięcy osób i 8 przypadków wśród pracowników. Jest dla nas kompletnie niezrozumiałe dlaczego otwierane są przedszkola i żłobki, a my traktowani jesteśmy jak największa wylęgarnia koronawirusa. To nie znajduje potwierdzenia w żadnych danych – podkreśla Płoszyński.

Relacje sieci wewnątrz grupy

Wiceprezes sieci mówił także, że pomimo pandemii trzon zatrudnienia w sieci został zachowany.

-Od początku pomimo bardzo kryzysowej sytuacji panował duży spokój komunikacji z Grupą Immobile i pewność tego, co będziemy dalej robić. Dzięki temu nasze kluczowe zespoły nie zostały w ogóle zredukowane jeśli chodzi o centralę. Niezwykle pomaga nam to również w obecnej sytuacji, bo kilka dużych projektów udało nam się pozyskać nawet w obliczu tych szerokich restrykcji, dzięki czemu wynik l kwartału tego roku będzie znacząco lepszy, niż byłby bez tych ludzi. W całej naszej sieci od początku pandemii ilość etatowych pracowników zmniejszyła się o 12, bądź 13 osób, co na tle całej branży jest ewenementem. Obserwujemy dość duży odpływ fachowców, jak też bardzo wiele zmian na kluczowych stanowiskach  w większości hoteli i sieci

Wiele innych podmiotów przestało płacić czynsze

Płoszyński podkreślał także stabilność współpracy podmiotów zewnętrznych  z siecią.

-Naturą biznesu który prowadzimy w modelu dzierżawy z gwarantowanymi czynszami, jest długoletnia perspektywa współpracy, nasze kontrakty są najczęściej 15 letnie. My od początku postawiliśmy na dialog  z naszymi partnerami. Poszliśmy do każdego z nich i zagraliśmy w otwarte karty mówiąc – u nas sytuacja wygląda tak, krótko mówiąc tragicznie pod kątem przychodów, zastanówmy się co możemy razem zrobić. Pokażcie nam jakie wy macie zobowiązania. Wiadomo że w większości przypadków są to dość nowe projekty, więc największymi obciążeniami są kredyty bankowe. My w tych rozmowach  z bankami bardzo często uczestniczyliśmy wspólnie z naszymi partnerami, proponowaliśmy też pewne rozwiązania, zarówno wydłużenie kontraktów, jak i podwyższenie czynszów w kolejnych okresach, szukając rozwiązań i udało nam się osiągnąć porozumienie w zasadzie z każdym z podmiotów zewnętrznych od których dzierżawimy obiekty. Jesteśmy też wyjątkiem na tle sieci które dzierżawią obiekty w Polsce, bo z tego co wiemy wiele również zagranicznych sieci po prostu przestało płacić czynsze – mówi przedstawiciel Focus Hotels.

Rynek będzie odbudowywał się dynamicznie

Płoszyński podkreśla również, że spodziewa się dynamicznego odbudowywania rynku hotelowego jeszcze w tym roku.

-Jeśli chodzi o otwarcia nowych hoteli, to jesteśmy w najlepszym miejscu w historii. Zaczynaliśmy dość skromnie od 4 obiektów, tymczasem na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy otworzymy kolejnych 5, czyli razem mając 11 obecnie, za rok będziemy mieć co najmniej 16 obiektów. Nasz ostatni sukces to zawarcie na koniec marca umowy dzierżawy działającego obiektu w Elblągu, gdzie rozpoczynamy działanie od 1 maja – wyjaśnia przedsiębiorca.

-Kluczowym momentem będzie wyszczpienie odpowiedniej ilości osób, przewidujemy to na początek wakacji, kiedy rozpocznie się mocne znoszenie obostrzeń. Zakładamy, że wzrost to będzie mocna litera „V”, czyli wszystko pójdzie mocno do góry, zwłaszcza że pamiętamy jak wyglądało to w zeszłym roku, kiedy ludzie rzucili się na hotele i w sierpniu były bite rekordy, szczególnie w obiektach resortowych. Tego możemy spodziewać się także w tym roku, a od września zakładamy mocny powrót biznesu. Oczywiście to będzie przebiegało nieco wolniej w lokalizacjach silnie uzależnionych od ruchu międzynarodowego – wyjaśnia Płoszyński.

 Wiceprezes Focus Hotels przytoczył też wyniki hoteli z rynków, gdzie obiekty pozostają otwarte, m.in. USA Chin czy Dubaju, gdzie hotele notują obecnie bardzo dobre rezultaty.

Focus Hotels S.A. to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się polskich sieci hotelowychAktualnie w skład sieci wchodzi 11 hoteli w Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy, Chorzowie, Inowrocławiu, Poznaniu, Lublinie oraz Sopocie (z czego pięć działa pod marką Focus Premium), a kolejne cztery obiekty (Szczecin, Bydgoszcz, Stargard i Warszawa), są w trakcie budowy.

Właścicielem spółki jest Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A., która notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Założeniem strategicznym jej działalności jest ciągły rozwój poprzez pozyskiwanie nowych podmiotów w ramach procesu akwizycji oraz maksymalne wykorzystanie potencjału każdej z posiadanych już spółek, w Polsce i zagranicą. GK IMMOBILE S.A. skupia posiada w portfelu spółki działające w przemyśle, hotelarstwie oraz developingu. Dywersyfikacja podmiotów w portfelu to odpowiedź na obecną sytuację gospodarczą oraz gwarancja stabilności i równowagi ekonomicznej.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *