Jarosław Gowin chciałby szybkiego otwarcia hoteli i restauracji dla zaszczepionych   KORONAWIRUS

Już po majowym weekendzie rozpoczęte zostanie "obliczone na szeroką skalę" luzowanie obostrzeń w gospodarce. Wicepremier chciałby także, aby osoby zaszczepione jak najszybciej mogły korzystać m.in. z hoteli i restauracji.

fot. Adobe Stock

- Jeżeli akcja szczepień będzie rozwijać się w dotychczasowym tempie, to od początku maja rozpoczniemy zakrojone już na szeroką skalę odmrażanie całej gospodarki, tak żeby od czerwca wszystkie branże gospodarce, na czele z turystyką i gastronomią, mogły już funkcjonować całkowicie swobodnie - powiedział Jarosław Gowin podczas Lubelskiego Forum Gospodarczego zorganizowanego w Wyższej Szkole Innowacji i Ekonomii w Lublinie.

W pierwszej kolejności zdaniem polityka znikną obostrzenia w handlu i usługach. -Natomiast w trakcie maja, w zależności od tempa spadku poziomu zachorowań, tempa szczepień, uważam, że należy udostępnić - zwłaszcza dla osób zaszczepionych - usługi turystyczne, gastronomiczne, należy otworzyć kluby fitness – powiedział wicepremier. -Mam nadzieję, że turystyka, gastronomia, kluby fitness, a więc te branże, które są dotknięte najostrzejszymi ograniczeniami, będą mogły swobodnie zacząć funkcjonować od początku czerwca – dodał.

Wyjaśnił także, że jego zdaniem osoby zaszczepione powinny móc korzystać z powyższych usług szybciej. – Certyfikaty szczepień dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną w przypadku jednodawkowych preparatów. Te osoby powinny mieć możliwość korzystania z usług dziś niedostępnych jak hotelarstwo i gastronomia – stwierdził Gowin. -Moim zdaniem uruchomienie takich certyfikatów jest możliwe mniej więcej od połowy maja – dodał

Na Węgrzech podobne rozwiązania od przyszłego tygodnia

Podobne rozwiązanie zostało właśnie wprowadzone m.in. na Węgrzech. Premier Viktor Orban zapowiedział otwarcie od przyszłego tygodnia teatrów, hoteli, pływalni i siłowni, dla osób, które są chronione przed koronawirusem poprzez szczepienie lub przebycie Covid-19.

Wśród miejsc, które będzie można odwiedzić z zaświadczeniem, są teatry, imprezy taneczne i muzyczne, cyrki, kina, siłownie, pływalnie, kąpieliska publiczne, lodowiska, ogrody zoologiczne, wesołe miasteczka, muzea, biblioteki, a także imprezy sportowe. Będzie też można otworzyć dla osób z zaświadczeniem hotele i sale restauracji oraz kawiarń.

Prace nad wprowadzeniem Paszportu Szczepień prowadzi także Komisja Europejska.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *