Spotkanie zamkniętych branż z prezydentem i wicepremierem   KORONAWIRUS

Dziś odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera Jarosława Gowina z przedstawicielami branż zamkniętych w wyniku obostrzeń związanych z pandemią. Wicepremier ponownie zadeklarował, że chciałby aby obiekty gastronomiczne mogły przyjmować gości w zewnętrznych ogródkach, a hotele i inne obiekty turystyczne mogły przyjmować gości w proporcji 50 proc. obłożenia w obiekcie.

fot. Adobe Stock

Jarosław Gowin dodał, że w jego opinii od 1 czerwca powinna zostać odmrożona całość działalności gospodarczej z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. – Otwarte powinny też zostać kluby fitness, z zastrzeżeniem przestrzegania zasad wypracowanych od dawna z poszczególnymi branżami – dodał wicepremier. Decyzje w tej sprawie mają zapaść jutro.

Branżę hotelarską reprezentował wiceprezes IGHP Krzysztof Szadurski, ktory w trakcie wystąpienia zwrócił uwagę, że branże najbardziej poszkodowane pandemią potrzebują konkretnej strategii odbudowy, która powinna zostać wdrożona w perspektywie do 2030 roku, czyli podobnie jak ma to miejsce w przypadku strategii rozwoju rolnictwa lub kolei.

Zaapelował także o powstanie rady branż zamkniętych składającej się z przedstawicieli sektorów, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii. -W ten sposób możemy mieć realny wpływ na kształt strategii odbudowy naszych branż. Podtrzymujemy również nasz postulat dotyczący maksymalnie zredukowanej stawki VAT do 5 proc. Apelujemy również o utrzymanie wsparcia płynnościowego, dopóki nie nastąpi wzrost obrotów przedsiębiorstw umożliwiający im pokrycie kosztów działalności. Zniesienie lockdownu nie kończy problemów zamkniętych firm – mówił wiceprezes IGHP. Ponadto zwrócił uwagę na nową i ważną funkcję turystyki w odbudowie zdrowia polskiego społeczeństwa po pandemii.

Prezydent Duda stwierdził, że pomoc dla przedsiębiorstw będzie nadal potrzebna, a pomysł powołania rady branż zamkniętych jest godny poparcia. Odniósł się również do kwestii obniżenia stawki VAT, mówiąc, że powinna być ona przedmiotem rozmowy w rządzie.

- Najważniejsze nasze postulaty spotkały się ze zrozumieniem i akceptacją prezydenta. To napawa optymizmem – podsumował Krzysztof Szadurski.

W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele m.in. Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Konfederacji Lewiatan, Związku Pracodawców Handlu i Usług, Związku Pracodawców HoReCa, Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Polskiej Federacji Fitness, Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, Izby Przemysłu Targowego, a także Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *