Polacy wyjadą na długi weekend czerwcowy za granicę   KORONAWIRUS

Reżim sanitarny związany z ograniczeniem dostępności pokoi i zamknięciem hotelowych restauracji i części dodatkowych usług w polskich hotelach, powoduje że turyści coraz chętniej rezerwują pobyty za granicą. Sprzyja temu fakt, że najpopularniejsze wśród polskich turystów kraje mocno luzują obostrzenia.

Turcja

Jak informuje Travelplanet, na miesiąc przed czerwcowym weekendem obejmującym Boże Ciało, rezerwacje wyjazdów są znacznie większe, niż na majówkę. Największym powodzeniem cieszą się Turcja i Grecja – to w sumie połowa rezerwacji. Na trzecim miejscu jest Egipt (15 proc.), czwarta Hiszpania (7,5 proc.), a piąta Bułgaria.

Średni koszt rezerwacji na osobę to ok. 2000 zł.

„Czerwcówka” może być bardzo korzystna cenowo, tygodniowy pobyt w Hiszpanii, Grecji lub Turcji z wyżywieniem zaczyna się od około 1000–1500 zł.

Jednak w wypadku zagranicznego wyjazdu to nie koniec wydatków, bo powszechnym standardem w podróżowaniu jest konieczność okazania negatywnego testu na koronawirusa. Są jednak państwa, które testów nie wymagają.

Gdzie bez testu i kwarantanny

Tak jak w „przedcovidowych” czasach, a więc bez jakichkolwiek ograniczeń, każdy może lecieć do Albanii (ośmiodniowy wypoczynek z przelotem i wyżywieniem HB i AI zaczyna się od ok. 1500–1800 zł) i Macedonii, na Karaiby (Dominikana, Kostaryka) do Meksyku i na Zanzibar.

Ale, zwłaszcza osoby zaszczepione, mogą na takich samych zasadach podróżować do Grecji, Bułgarii, Chorwacji czy Czarnogóry. W dwa tygodnie po podaniu drugiej dawki, w tych krajach nie będą obowiązywały ich obostrzenia związane z kwarantanną i obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na covid. Zapowiedzi o podobnym traktowaniu osób szczepionych płyną również z Włoch i Cypru.

Zaszczepieni turyści nie będą przechodzić jej po powrocie do Polski, jeśli aktualne przepisy zostaną utrzymane po 7 maja.

Ozdrowieńcy prawie jak zaszczepieni

Wiele krajów, w których turystyka stanowi istotne źródło dochodu, podobnymi ułatwieniami obejmuje również ozdrowieńców. Wybierając się do Grecji, Bułgarii, Chorwacji czy Czarnogóry, muszą oni jednak okazać zaświadczenie lekarskie o chorobie przebytej do pół roku przed przekroczeniem granicy. Podobne ułatwienia zapowiada również rząd Włoch oraz Cypru.

Darmowe testy na koszt gospodarzy lub biur podróży

Wciąż jednak największa grupa turystów to osoby czekające dopiero na szczepienie lub nie chcący się zaszczepić. Oni muszą z reguły okazywać negatywny test – w wielu wypadkach wystarczy ten tańszy, antygenowy. Bezpłatne testy można wykonać na lotnisku przylotowym wybierając się na wycieczkę na Maltę. Również Podróżujący na Maderę mogą przetestować się po przylocie na koszt rządu Portugalii, zaś turyści lecący do Egiptu mają z reguły opłacone testy (również powrotne) przez biura podróży. Z kolei w ofertach biur bezpłatne testy gwarantowane są w wypadku rezerwacji konkretnych hoteli.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *