Focus Hotels: w 2020 r. przychody spadły o 53 proc.   WYNIKI RYNKOWE

Przychody sieci Focus Hotels spadły z 65,4 mln zł w 2019 r. do 30,9 mln w 2020 r., co przełożyło się na stratę w wysokości 10,25 mln zł, podczas gdy rok wcześniej odnotowano zysk w wysokości 10,67 mln. Ale przychody całej Grupy Kapitałowej Immobile, do której należy sieć Focus, wzrosły z 418,9 mln do 532,4 mln zł, a zysk netto ze sprzedaży utrzymał się na poziomie 17 mln zł jak wynika z giełdowego raportu rocznego GK Immobile.

Obłożenia hoteli spadło o ponad połowę z 65,7 proc. do 31,9 proc. I choć średnie ceny tylko o ok. 7 proc. z 229,8 do 215,7 zł, to w efekcie RevPAR również był niższy o ponad połowę niż rok wcześniej – 71,7 zł w stosunku do 153,3 zł.  To spowodowało, że wynik operacyjny (strata netto ze sprzedaży) w segmencie hotelarskim GK Immobile wyniósł -10,25 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 10,67 mln na plusie.

Ale przychody z hotelarstwa stanowią 6 proc. w całości przychodów GK Immobile, a w innych segmentach – przede wszystkim w budownictwie przemysłowym oraz consultingu i developingu – grupa odnotowała zyski, w związku z czym wynik operacyjny (zysk netto ze sprzedaży) w 2020 r. wyniósł 17 mln zł i był zbliżony do 2019 r., zaś zysk z działalności operacyjnej wzrósł z 10,5 do 15,3 mln zł.

Jak informuje GK Immobile: „Pomimo obostrzeń administracyjnych działalność segmentu hotelarskiego od początku trwania pandemii nie została przerwana, została również zachowana kadra managerska na wszystkich kluczowych stanowiskach, co pozwoli na szybkie tempo odbudowy wyników spółki w momencie zniesienia obostrzeń w działalności. Zostało podjętych szereg działań zmierzających do ograniczenia kosztów funkcjonowania (skuteczne renegocjacje czynszów za wynajmowane hotele, zmniejszenie kosztów pracowniczych, w tym poprzez wykorzystanie części dostępnych narzędzi z tzw. „tarczy”) oraz poprawiających płynność finansową (podpisanie aneksów odraczających raty kredytów bankowych – najpierw o 6 miesięcy, a następnie na kolejne 17 miesięcy, przesunięcie składek ZUS i części obciążeń publiczno-prawnych)”.

W marcu i grudniu 2020 r. spółki segmentu hotelowego zawarły z Santander Bank aneksy do umów kredytów inwestycyjnych zmieniających harmonogramy spłat rat kapitałowych. Marcowe aneksy wprowadziły karencję w spłacie kapitału na okres sześciu miesięcy, natomiast na mocy grudniowych aneksów wprowadzono karencję aż na 17 miesięcy, tj. do marca 2022 roku włącznie. Grupa zabezpieczyła się w ten sposób przed ewentualną utratą płynności w tym segmencie. Jak podkreśla rónie w raporcie: „Posiadany w banku finansującym limit gwarancyjny umożliwia zabezpieczenie płatności czynszów przez Grupę dzięki czemu nie ma konieczności blokowania środków pieniężnych na kaucje z tego tytułu”.

Focus Hotels stawia „na rozwój sieci poprzez pozyskiwanie inwestorów chcących ulokować swoje aktywa w segmencie długoterminowej dzierżawy hotelowej z gwarancją zwrotu z inwestycji”.  W kwietniu wydzierżawiony został pierwszy hotel w woj. warmińsko-mazurskim – w Elblągu z 85 pokojami W czerwcu planowane jest otwarcie drugiego hotelu w Szczecinie, 4-gwiazdkowego obiektu w ścisłym centrum miasta z 90 pokojami (dzierżawionego od podmiotu trzeciego). W trzecim kwartale spółka zamierza otworzyć 3-gwiazdkowy własny hotel Grupy – Focus Hotel Bydgoszcz z 89 pokojami w centrum miasta. Równocześnie w 2021 roku planowane jest wygaszenie działalności 2-gwiazdkowego hotelu w Bydgoszczy.

Trwają również prace budowlane przy pierwszym obiekcie w Warszawie, gdzie powstaje 4-gwiazdkowy hotel z 234 pokojami oraz dwoma tys. m kw. powierzchni konferencyjnej, którego otwarcie planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku oraz w Stargardzie, gdzie powstaje nowy 3-gwiazdkowy hotel Focus z 60 pokojami, którego otwarcie planowane jest na luty 2022 roku.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *