Unijne zaświadczenia covidowe oficjalnie zatwierdzone   KORONAWIRUS

Przewodniczący trzech instytucji UE - Parlamentu Europejskiego, Rady UE i Komisji Europejskiej podpisali rozporządzenie w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19, kończąc tym samym proces legislacyjny. Rozporządzenie będzie obowiązywać przez 12 miesięcy od 1 lipca 2021 r.

Celem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 jest ułatwianie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii podczas pandemii koronawirusa.

Zaświadczenie mogą uzyskać osoby w pełni zaszczepione (w Polsce wydawane już są kody QR przy drugiej dawce szczepienia, można je też wygenerować na Internetowym Koncie Pacjenta). Zgodnie z podpisanym rozporządzenie, zaświadczenie może otrzymać każdy obywatel UE maksymalnie 14 dni od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki, a będzie ono ważne przez rok.

Certyfikat taki będą mogli otrzymać także ci, którzy posiadają negatywny wynik testu na COVID-19, będzie on ważny przez 48 godzin od otrzymania wyniku testu. Zaświadczenie otrzymają też ozdrowieńcy, a wydawane będzie po 10 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu i będzie ważny przez kolejne 180 dni.

Unijny Certyfikat COVID można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta IKP. Trzeba zalogować się i w zakładce “Certyfikaty”, wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć “Pobierz kod QR”. Później należy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.

Certyfikaty zaczną obowiązywać od 1 lipca i będą uznawane w całej Unii Europejskiej. Dzięki nim przekraczając granicę nie musimy każdorazowo wykonywać testu i nie podlegać kwarantannie.

Co również istotne, zgodnie z uzgodnieniami państwa członkowskie UE powinny nadal zdecydowanie zniechęcać do wszelkich podróży, które nie są niezbędne do i z obszarów o wysokich wskaźnikach zakażeń.

Jeżeli sytuacja epidemiczna w jakimś regionie szybko się pogarsza, to państwa członkowskie mogą uruchomić tzw. hamulec bezpieczeństwa. Czyli przywrócić również dla osób zaszczepionych i ozdrowiałych obowiązek testów lub kwarantanny.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *