Minister od turystyki już poza rządem   PERSONALIA

Andrzej Gut-Mostowy, dotychczasowy wiceminister w resorcie rozwoju, pracy i technologii odpowiedzialny za turystykę, złożył dymisję z zajmowanego stanowiska. Polityk odchodzi z rządu w geście solidarności po wtorkowym odwołaniu wicepremiera Jarosława Gowina.

Nominacja Andrzeja Guta-Mostowego (z l.) przez Jarosława Gowina na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki 19 listopada 2020 r. / fot. gov.pl

Gut-Mostowy, współwłaściciel hotelu, restauracji i wyciągu narciarskiego w Zakopanem, jest jednym z najbliższych współpracowników zdymisjonowanego wicepremiera. Obaj politycy wywodzą się z Platformy Obywatelskiej, którą opuścili w 2018 roku, zakładając Porozumienie Jarosława Gowina.

O swojej decyzji Gut-Mostowy poinformował podczas wspólnej konferencji prasowej z Iwoną Michałek z Porozumienia, która również zrezygnowała ze stanowiska wiceministra. Jak powiedział Gut-Mostowy - Odchodzę w geście solidarności z prezesem Gowinem. Nie zgadzam się z tym co mówią nasi byli już koalicjanci z PiS, że resort rozwoju pracował źle. Ja sam w okresie pandemii zrobiłem wiele by uratować polską turystykę przed zapaścią. To się w dużej mierze udało. Bardzo dziękuję za tą możliwość.

Zakopiański polityk został desygnowany na stanowisko wiceministra na początku 2020 roku przez ówczesną minister rozwoju, Jadwigę Emilewicz. Okres jego rządów przypadł na bardzo trudny dla turystyki czas zdominowany pandemią. Gut-Mostowy odpowiedzialny był także za program uruchomienia i wdrożenia Bonu Turystycznego.

O możliwej dymisji polityka Porozumienia głośno było już zimą, kiedy ważyła się kwestia utrzymania działalności stoków narciarskich. Wówczas to WP zwróciło uwagę, że Gut-Mostowy ma udziały w ośrodku narciarskim w Witowie, a jednocześnie - zdaniem serwisu - najaktywniej działał w negocjacjach z branżą narciarską w wyniku których utrzymano czasowo możliwość funkcjonowania stoków. Do dymisji ostatecznie nie doszło, ale polityk stracił na znaczeniu i efektywność jego działań zmalała. Zdaniem osób zbliżonych do kręgu władzy sam Jarosław Kaczyński podważał jego uczciwość i osobiście go nie znosi.

Obecnie czołowi politycy Zjednoczonej Prawicy kwestionują także rolę Guta-Mostowego w samym programie utworzenia Bonu Turystycznego.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *