GUS: Gospodarka rośnie, ale hotele i restauracje wciąż na minusie   ANALIZY I RAPORTY

Pomimo znaczącej poprawy rentowności większości przedsiębiorstw w Polsce w l półroczu tego roku, hotele i gastronomia wciąż notują straty, choć niższe niż w ubiegłym roku - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

fot. Adobe Stock

Większość branż pandemiczną zadyszkę ma już za sobą. Przychody ogółem badanych przedsiębiorstw były wyższe o 19,7 proc. od osiągniętych rok wcześniej, choć koszty ich uzyskania wzrosły o 16,2 proc. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wzrosły o 19,3 proc, a koszty tej działalności – o 17,5 proc.

Rentowość w góre, ale nie w hotelarstwie i gastronomii

Co istotne, znacząco wzrosła rentowność w większości branż. Najbardziej wzrosła w informacji i komunikacji (z 7,5 proc. do 15,9 proc.), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (z 6,2 proc. do 10,4 proc.), transporcie i gospodarce magazynowej (z 0,6 proc. do 4,1 proc.), górnictwie i wydobywaniu (z minus 2,9 proc. do 0,5 proc.), a także przetórstwie przemysłowym (z 3,2 proc. do 6,3 proc.) i pozostałej działalności usługowej (z minus 0,9 proc. do 2,0 proc).

Jak zauważają autorzy raportu, mimo wyraźniej poprawy wskaźnika rentowności obrotu netto w zakwarterowaniu i gastronomii (z minus 11,7 proc. do minus 2,4 proc.), sekcja ta nadal nie uzyskuje progu rentowności.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *