STR: Lepiej już było, czyli wyniki hoteli w listopadzie   ANALIZY I RAPORTY

Jak wynika z danych STR, hotele w największych polskich miastach odnotowały w listopadzie średnio 52 proc. obłożenia i cenę za pokój na poziomie 269 zł. Choć rezultaty te są znacznie lepsze niż w ubiegłym roku, to wiele brakuje im nie tylko do przedpandemicznego 2019, ale także do września i października tego roku. Więcej w najnowszym "Hotelarzu".

fot. Adobe Stock

Ubiegłoroczny listopad upłynął pod znakiem zacieśniania restrykcji epidemicznych i ograniczania możliwości funkcjonowania hoteli, które od 7 listopada mogły świadczyć usługi wyłącznie dla wąskich grup zawodowych. Nie może więc dziwić, że średnie obłożenie wówczas nie przekraczało 12 proc., a cena 207 zł.

W tym roku ograniczenia działalności były już mniej dotkliwe, dlatego hotele notowały lepsze rezultaty, choć wciąż dalekie od rekordów. Najwyższe obłożenie wykazały hotele we Wrocławiu (56,5 proc.), Warszawie (54,7 proc.) i Poznaniu (53,6 proc.). Frekwencje poniżej 50 proc. odnotowały natomiast hotele w Trójmieście (48,1 proc.) i Krakowie (47,2 proc.). Trójmiasto odnotowało za to najwyższy ADR (288,9 zł), najniższy zaś był w Poznaniu (250,3 zł) i Warszawie (282,7 zł).

Z miesiąca na miesiąc wyniki hoteli są gorsze

Wyniki listopada są jednak wyraźnie gorsze niż rezultaty października (średnio 59,7 proc. obłożenia i ADR na poziomie 279,2 zł), a te z kolei były gorsze niż września (średnio 61,7 proc. obłożenia i ADR na poziomie 294,5 zł). Jesień, która tradycyjnie stanowiła najlepszy okres w roku dla hoteli miejskich, w tym roku w wielu obiektach nie pozwoli na satysfakcję z wyników.

Wspomnień czar, czyli listopad 2019 roku

Smutno robi się jednak dopiero w zestawieniu tegorocznych wyników z listopadem 2019 roku, ostatnim przedspandemicznym miesiącem biznesowym. Rekord obłożenia i ceny? Oczywiście w Warszawie, gdzie hotele generowały frekwencję na poziomie 78,2 proc. i ADR 329,2 zł. Niewiele gorzej radził sobie wówczas Kraków, gdzie obłożenie wyniosło 75,2 proc. i ADR 265,7 zł. Frekwencję poniżej 60 proc. odnotowały jedynie obiekty w Trójmieście, gdzie wyniosła ona 57,9 proc. i ADR na poziomie 257,4 zł.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *