Rentowność w sektorze usług

Autor: Michel Muszynski
Umiejętne dopasowanie mocy przerobowych do zmieniającego się popytu na usługi może znacznie podnieść przychody firmy

Jednym z podstawowych problemów sektora usług jest ogromna sezonowość popytu. Przejawia się ona nieregularnością pozyskiwania nabywców i jest szczególnie widoczna w przemyśle hotelarskim i turystyce, w których to dziedzinach stosunek wielkości popytu w różnych porach roku przekracza nierzadko jeden do stu.

Tymczasem moce przerobowe linii lotniczych, hoteli, restauracji, kin i innych ośrodków turystycznych są skończone i mało elastyczne. Powstaje więc problem ich dopasowania do wahającej się w czasie liczby klientów: jeśli ich wielkość odpowiada popytowi w najbardziej gorących okresach - powoduje to straty kiedy indziej, gdy natomiast owe moce przerobowe są niewielkie - zarządzający ośrodkami turystycznymi pozbawiają się zysków w sezonie lub w porach prosperity. Dla rozwiązania tego problemu coraz więcej linii lotniczych, hoteli, kin, restauracji i ośrodków turystycznych stosuje yield management.

Nazwa ta określa zespół technik dopasowywania popytu do mocy przerobowych. Sprowadza się to obecnie do oddziaływania na dwie podstawowe dla przemysłu turystycznego zmienne: cenę i czas wykonywania usługi. Chodzi ogólnie o to, aby ceny były wyższe w sezonie niż poza nim oraz aby pobyt klientów w niektórych rodzajach centrów świadczących usługi turystyczne był krótszy w godzinach szczytu niż w czasie martwym. W celu bardziej szczegółowego wyjaśnienia, trzeba przede wszystkim zauważyć, że różne rodzaje działalności w przemyśle hotelarskim i turystyce w sposób bardzo zróżnicowany zależą od cen i czasu.

W hotelach na przykład ten ostatni jest stały i niemożliwy do zredukowania: określa go tzw. doba hotelowa. Ów czas jest także stały w przypadku linii lotniczych i definiuje go rozkład lotów. W restauracjach natomiast nie tylko czas trwania posiłku, ale też martwy czas oczekiwania na (nierzadko spóźniających się) klientów, którzy zarezerwowali stolik, jest zmienny i w pewnych granicach można nim operować. Jeśli chodzi o ceny, to rzecz ma się odwrotnie: w hotelach pokoje wynajmowane w sezonie mogą być droższe od tych w okresach martwych: cena usługi może się więc zmieniać. Podobnie jest z liniami lotniczymi.

W restauracjach zaś dokonywanie takich zmian wydaje się bardziej skomplikowane: trudno wyobrazić sobie, aby przy sąsiadujących ze sobą stolikach znajdowali się klienci płacący za ten sam posiłek ceny różne i zależne tylko od pory ich przybycia do zakładu gastronomicznego albo dokonania rezerwac [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *