WŁADYSŁAW GROCHOWSKI Hotelarzem Roku 2021   "HOTELARZ"  PERSONALIA

Już po raz 13 „Hotelarz” przyznaje nagrody 7 NAJ (bo w siedmiu kategoriach). Wyróżniamy nimi ludzi, hotele, marki i sieci za ich NAJwiększy wpływ na polski rynek hotelarski w mijającym roku. CZŁOWIEKIEM ROKU POLSKIEGO HOTELARSTWA wybraliśmy Władysława Grochowskiego, a nominowani do tego tytułu byli też Jacek Stasikowski z Accoru, Łukasz Płoszyński z Focus Hotels i Dariusz Surynt z Górskich Resortów.

To był kolejny trudny rok ze względu na pandemię i jej wpływ na hotelarstwo. Ale wbrew pozorom było z kogo i z czego wybierać, a w poszczególnych kategoriach mieliśmy czasami bardziej problem z nadmiarem dobrych kandydatur niż z ich niedoborem. Co świadczy o tym, że polskie hotelarstwo, mimo najcięższego okresu w całej swojej historii, wciąż się rozwija i nic nie jest mu straszne.

CZŁOWIEK ROKU POLSKIEGO HOTELARSTWA 2021

WŁADYSŁAW GROCHOWSKI, współwłaściciel i prezes Grupy Arche

Jeden z 10 Hotelarzy ubiegłego 10-lecia inauguruje też następną dekadę tytułem Hotelarza Roku, zresztą kolejnym, bo zdobył go też w roku 2016 (drugi hotelarz w 13-letniej historii naszej nagrody, który został nią wyróżniony więcej niż jeden raz po Gheorghe’u Cristescu). Bo też zasłużył na nią jak nikt inny, tak dzięki imponującemu rozwojowi sieci Arche w tym roku, jak i swojemu zaangażowaniu w działania prospołeczne.

Sieć Arche Hotele powiększyła się w 2021 r. o cztery obiekty: w Warszawie (druga część Arche Poloneza z 250 pokojami, która razem z pierwszą tworzy 400-pokojowy kompleks), we Wrocławiu (pierwszy hotel przylotniskowy w tym mieście), w Pile (w Pile! ze 158 pokojami) i w kompleksie Dwór Uphagena w Gdańsku., docelowo z 256 pokojami. Rozpoczęto też inwestycje w kupione pod koniec ub.r. kompleksy w Nałęczowie z 300 pokojami i Mielnie z 500 pokojami, a także w zakupiony wcześniej zabytkowy obiekt we Wrocławiu z 85 pokojami. W tym roku Arche kupiło też m.in. 56-hektarową działkę w Konstancinie-Jeziornie, gdzie oprócz osiedla mieszkaniowego planowany jest hotel w budynku dawnej fabryki papieru.

Ale tytuł Człowieka Roku Polskiego Hotelarstwa należy się też Władysławowi Grochowskiemu za jego szczere zaangażowanie w działalność społeczną, nazywaną w korporacjach CSR-em (społeczną odpowiedzialnością biznesu), a w jego przypadku płynącą po prostu z głębokiego wewnętrznego przekonania. Obiekty Arche stają się ośrodkami kultury, aktywizują lokalne społeczności, w tym seniorów, pomagają pracownikom i ich dzieciom rozwijać swoje pasje, dają pracę osobom z niepełnosprawnością intelektualną, którymi zajmuje się Fundacja Leny Grochowskiej. W tym roku o Władysławie Grochowskim było też głośno w związku z jego „Listem otwartym do władz Rzeczypospolitej Polskiej”, który napisał poruszony sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, „jako obywatel Rzeczypospolitej oraz jako człowiek, który przez całe życie za jedną z największych wartości uważa wolność i godność człowieka”. „W moich działaniach najwyższą wartością dla mnie zawsze była pomoc człowiekowi, zmniejszenie nierówności społecznych i czyste środowisko (…). Nie możemy zamknąć oczu, zatkać uszu na wołanie o pomoc z naszej wschodniej granicy”. Zadeklarował, że wspólnie z Fundacją Leny Grochowskiej przyjmie minimum 100 rodzin uchodźców, zapewni im mieszkania i pracę, a dzieciom edukację i rozwój w Polsce. I wkrótce, we współpracy z rządem, przyjmie pierwsze rodziny z Afganistanu. 

Generalnie polskie hotelarstwo może być z niego dumne, bo buduje jego jakość i wartość, nie tylko materialną.

WYRÓŻNIENIA

Jacek Stasikowski, dyrektor ds. rozwoju w Polsce sieci Accor

W tym roku ogłoszone zostały plany otwarcia sześciu nowych hoteli franczyzowych i w zarządzaniu pod markami Accoru z blisko 1,2 tys. pokoi, wynegocjowane przez Jacka Stasikowskiego. Imponująca skuteczność. A do tego otwartych zostało kilka hoteli podpisanych przez niego wcześniej. Wśród ogłoszonych umów są Mercure w Szczyrku z ok. 450 pokojami, Mövenpicki we Wrocławiu, w Poznaniu, Zakopanem i Karpaczu oraz MGallery w Karpaczu. To najlepszy rok pod względem rozwoju Accoru w Polsce od wielu lat i najlepszy rok Jacka Stasikowskiego od rozpoczęcia pracy w Accorze w 2018 r.

Dariusz Surynt, prezes zarządu sieci Górskie Resorty

Twórca jednej z dziesięciu największych obecnie sieci hotelarskich w Polsce. W tym roku ruszył 5-gwiazdkowy Crystal Mountain z 491 pokojami w Wiśle – największy obiekt hotelarski otwarty w 2021 r. Powstaje 291-pokojowy Elements Hotel z Świeradowie-Zdroju, który otwarty ma zostać w 2022 r. Poza dużymi rodzinnymi kompleksami hotelowo-apartamentowymi rozbudowywana jest też linia kameralnych obiektów dla dorosłych Five Seasons. Po stworzeniu kilkunastu obiektów z ok. 2 tys. pokoi i apartamentów w górach, w przyszłym roku sieć rozpocznie ekspansję nad morzem.

Łukasz Płoszyński, wiceprezes sieci Focus Hotels,

W tym roku sieć Focus Hotels powiększyła się o trzy obiekty z 260 pokojami, przekraczając próg 1 tys. pokoi – otwarty został hotel w Szczecinie pod nowo stworzoną marką Grand Focus oraz wydzierżawiono dwa działające hotele pod markę Focus Premium w Elblągu i koło Lublina. A w pierwszym półroczu 2022 r. ruszyć mają trzy kolejne z ok. 390 pokojami, w tym flagowy obiekt w Warszawie z 234 pokojami. Focus Hotels zbliża się do pierwszej dziesiątki największych graczy na polskim rynku hotelarskim, a ten dynamiczny rozwój w dużym stopniu zawdzięcza Łukaszowi Płoszyńskiemu, odpowiadającemu za strategię rozwoju, marketing i współpracę z kluczowymi partnerami.

HALL OF FAME

LUDZIE ROKU „HOTELARZA”

2020: Gheorghe Marian Cristescu

2019: Janusz Mitulski

2018: Gheorghe Marian Cristescu

2017: Jan i Szymon Wróblewscy

2016: Władysław Grochowski

2015:Gilles Clavie

2014:Ireneusz Węgłowski

2013: Małgorzata Morek

2012: Gheorghe Marian Cristescu

2011: Andrzej Dowgiałło

2010: Jan Wójcikiewicz

2009: Wiesław, Leszek i Tadeusz Likusowie


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “WŁADYSŁAW GROCHOWSKI Hotelarzem Roku 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *